Press "Enter" to skip to content

Sterylizacja sprzętu to podstawa każdego gabinetu kosmetycznego oraz placówki medycznej

Wiele miejsc, w których pojawiają się klienci lub pacjenci na zabiegi, wymaga posiadania specjalistycznego sprzętu. Część z nich jest jednorazowego użytku, ale istnieje też cały szereg przedmiotów, które służą wielu pacjentom lub klientom. Te akcesoria muszą być poddawane starannej sterylizacji, aby były dla nich w pełni bezpieczne.

Gdzie jest wymagana sterylność?

Jak już zostało wspomniane, sterylność wymagana jest w wielu placówkach, które wykonują zabiegi u swoich pacjentów lub klientów. Niezależnie od tego, czy będzie to placówka medyczna, w której na przykład usuwane są szwy u pacjentów i zmieniane opatrunki, czy może gabinet stomatologiczny, każdy wykonywany tam zabieg wymaga odpowiedniego sprzętu.

Podobna sytuacja ma miejsce w placówkach niemedycznych, ale zajmujących się urodą i ozdabianiem ciała. Wszystko, co dotyka pacjenta lub klienta, powinno być bowiem dla niego w pełni bezpieczne i nie może przenosić na niego zakażeń z poprzednich osób.

Przykładami sprzętów, które nie są jednorazowego użytku, przez co muszą być regularnie czyszczone i sterylizowane, są między innymi narzędzie chirurgiczne, takie jak skalpele, ale też narzędzia służące pielęgnacji skóry i paznokci, choćby cążki czy nożyczki.

Autoklaw – niezbędny do przeprowadzenia procesu

Autoklaw to urządzenie, będące sterylizatorem parowym. Jego zasada działania opiera się na napełnieniu zbiornika wodą destylowaną i ogrzaniu jej aż do momentu wytworzenia z niej pary. Jest ona wprowadzana do głównej komory, w której znajdują się tacki na narzędzia. Dzięki odpowiednio długiemu działaniu gorącej pary, są one sterylizowane, a cały proces może być kontrolowany między innymi poprzez ustawienie odpowiedniego programu temperaturowego.

Ze względu na to, iż proces odbywa się w warunkach próżniowych, autoklaw musi charakteryzować się wysoką szczelnością i dobrą jakością wykonania. Oprócz możliwości zamknięcia próżniowego i wytworzenia pary, powinien on posiadać także możliwość próżniowego suszenia narzędzi po ukończeniu procesu sterylizacji. Z kolei ze względu na to, iż zebrana w trakcie woda (skropliny) jest zanieczyszczona, musi być odprowadzana do szczelnego pojemnika na odpady. Co równie istotne, autoklaw powinien posiadać specjalne filtry antybakteryjne, gwarantujące jeszcze wyższy poziom bezpieczeństwa.

Przykładem takiego urządzenia jest Vacuklav 23 B+ marki MELAG, dostępny na stronie internetowej emedical24.pl. Został on wyposażony we wszystkie niezbędne akcesoria, a także w możliwość archiwizacji wszystkich procesów, dzięki czemu jest doskonałym narzędziem do śledzenia cyklów pracy. Pozwala także na łatwe wykrywanie i rejestrację ewentualnych błędów, dzięki czemu użytkownik ma absolutną pewność, iż nie przegapi żadnej nieprawidłowości i nie doprowadzi przez to do przypadkowego zakażenia.

Torebki do sterylizacji

Pomocnym akcesorium w procesie sterylizacji drobnych przedmiotów są specjalnie opracowane torebki do sterylizacji. Umieszczone w nich przedmioty na pewno nie ulegną zagubieniu, rozparowaniu czy zniszczeniu w procesie specjalistycznego oczyszczania. Dzięki znajdującemu się na torebkach wskaźnikowi, można mieć dodatkową pewność, iż cały proces będzie przeprowadzony skutecznie.

fot. materiały prasowe

Be First to Comment

    Dodaj komentarz