Press "Enter" to skip to content

Prawo jazdy – czego możesz się spodziewać na badaniach lekarskich?

Badania dla nowych i doświadczonych kierowców

Jeśli planujesz zdobyć prawo jazdy, to przed przystąpienie do kursu, zostaniesz skierowany do lekarza. Badania kierowców, którzy mają już lata doświadczenia, będą przebiegać tak samo. W zależności od stanu zdrowia, zostanie wystawione orzeczenie lekarskie, określające, jak często pacjent będzie musiał powtarzać badania na prawo jazdy. Jeśli okaże się, że nie ma żadnych przeciwwskazań, następne badania będzie można wykonać za 15 lat. Co w takim razie sprawdza lekarz? Ocenia funkcjonowanie układów: słuchu, wzroku, równowagi, nerwowego, sercowo-naczyniowego, ruchu, oddechowego. Podczas badania brane są także pod uwagę takie czynniki jak cukrzyca, sprawność nerek, stan psychiczny i objawy wskazujące na uzależnienie od alkoholu. Jeśli kandydat na kierowce zażywa leki, to również środki zostaną sprawdzone pod kątem możliwości prowadzenia pojazdów. Ilość badań może przytłaczać, ale w większości przypadków pacjent nie spędza u lekarza więcej niż kilkanaście minut. Na podstawie zabranego wywiadu można wykluczyć niektóre przeciwwskazania. W trakcie nie zostaną przeprowadzone żadne badania polegające na przerwaniu ciągłości tkanek lub próby wysiłkowe. W razie stwierdzenia choroby, która może mieć ciężki przebieg lub poważnej wady wzroku – pacjent otrzymuje skierowanie do specjalisty. Po wszystkim należy zanieść orzeczenie lekarskie do Wydziału Komunikacji, aby przedłużyć prawo jazdy lub dostać numer PKK.

Jak przygotować się do badań lekarskich na kierowcę?

Badania lekarskie na prawo jazdy nie są niczym skomplikowanym. Przed pójściem do lekarza nie potrzebujesz żadnego przygotowania, jednak musisz zabrać ze sobą kilka podstawowych rzeczy:

  • dokument tożsamości (musie zawierać zdjęcie i numer PESEL), np. paszport, dowód osobisty, karta pobytu,
  • okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe i aparat słuchowy, jeśli masz wadę wzroku albo słuchu,
  • ok. 200 zł, jeśli koszt badań lekarskich nie jest wliczony w kurs lub przedłużasz ważność prawa jazdy.

Na badania powinieneś również zabrać dokumentację medyczną, jeśli ją posiadasz, np. wyniki EKG czy RTG. Przy chorobach przewlekłych musisz wziąć zaświadczenie od swojego lekarza prowadzącego, które określa aktualny stan zdrowia. W przypadku doznania poważnych urazów, również jest zalecane zabranie dokumentacji ze szpitala. Jeśli masz jakiś stopień niepełnosprawności, lekarz potrzebuje zobaczyć odpowiednie orzeczenie. Same badania przeprowadzane na miejscu przebiegają szybko i sprawnie. Dodatkowo, nie musisz być pełnoletni, aby do nich przystąpić.

Be First to Comment

    Dodaj komentarz