Press "Enter" to skip to content

Korek drogowy – czyli jak przetrwać?

Korki – to chyba najbardziej znienawidzone zjawisko występujące na drogach. Jest ono jednak praktycznie nieuniknione, zwłaszcza wtedy, kiedy jest ładna pogoda lub zbliżają się szczególne momenty, jak np. dzień Wszystkich Świętych. Niestety, jest wielu kierowców, którzy nieprawidłowo zachowują się stojąc w korkach. Wymuszanie, wyprzedzanie, stosowanie niebezpiecznej odległości – to wszystko prowadzić może do nieprzyjemnych sytuacji. Pytanie brzmi: Jak zachowywać się w korku?

Bezpieczna odległość

Według kodeksu drogowego powinniśmy zachowywać odległość min. 1,5 metra od pojazdu przed nami. Dodatkowo warto też kontrolować w lusterkach odległość samochodu za nami. Zachowanie tego odstępu sprawi, że będziemy czuć się bardziej komfortowo i bezpiecznie. Natomiast, kiedy podjeżdżamy zbyt blisko innego auta, to może dojść do stłuczki na skutek delikatnego cofnięcia się pojazdu przed nami. Prawdopodobnie, to wtedy my zostaniemy winnymi tego zdarzenia ze względu na niezachowanie bezpiecznej odległości.

Pobocze nie służy do wyprzedzania

O tym bardzo często kierowcom zdarza się zapomnieć. Pas pobocza służy do tego, aby bezpiecznie zatrzymać pojazd w czasie np. awarii. Wyprzedzając inne pojazdy nie dość, że łamiemy przepisy ruchu drogowego, pokazujemy swój brak kultury, to dodatkowo narażamy siebie i innych na niebezpieczeństwo.

Korytarz życia

Ten temat trzeba szczególnie podkreślić. Bardzo często przyczyną zatoru jest wypadek bądź stłuczka. Stojąc w nieskończenie długim korku nie widzimy tego, co dzieje się na samym początku. Obowiązkiem kierowców jest tworzenie korytarzy życia, czyli przestrzeni między pasami ruchu, które przeznaczone są dla służb ratunkowych. I pamiętajmy – nie wykorzystujmy korytarzy życia do szybszego ominięcia zatoru! Ktoś z przodu może właśnie walczyć o życie.

Keep Calm – zachowaj spokój

Spokój i opanowanie – brzmi banalnie, ale jak potwierdzają specjaliści, jest to klucz do przetrwania w trudnych sytuacjach, jakimi są zatory drogowe. Większość kierowców bardzo szybko czuje frustrację, gniew, który przekłada się potem na cały ich dzień. Stoisz w długim korku i masz ochotę krzyczeć? Radzimy w tym czasie np. posłuchać radia, ulubionej płyty muzycznej lub porozmawiać z pasażerami, na pewno czas upłynie przyjemniej :). 

Z powodu powiększającej się liczby pojazdów na drogach coraz częściej zdarza nam się utknąć w korku, zwłaszcza w dużych miastach lub kiedy wszyscy wyjeżdżają na święta. Są stworzone specjalne aplikacje, które pokazują nam, gdzie możemy spodziewać się utrudnień. Radzimy przed podróżą przeanalizować trasę, aby uniknąć zatorów drogowych. Kiedy niestety nie uda nam się ich ominąć, to pamiętajmy o koncentracji i spokoju, zwiększy to nasze bezpieczeństwo i nie zepsuje reszty dnia.

Artykuł został opracowany przez Ranking Firm Odszkodowawczych

Be First to Comment

    Dodaj komentarz