Press "Enter" to skip to content

Siewnik poznaniak — klasyka wśród maszyn rolniczych

Siewnik Poznaniak to jedna z najbardziej znanych maszyn rolniczych pochodzących z naszego kraju. W przeszłości z siewników Poznaniak korzystano w całej Polsce i posłużyły one do obsiania niezliczonych ilości hektarów.

Historia siewnika Poznaniak

Historia siewnika Poznaniak sięga lat 60. XX wieku. Wtedy właśnie doszło do powstania tej maszyny. Miejscem, w którym produkowano ten siewnik, było Kutno, gdzie znajdowała się Fabryka Maszyn Rolniczych „Agromet-Kraj”.

Dziś te zakłady już nie istnieją. Pierwotnie ogłosiły upadłość w roku 1992. Wtedy część działania, czyli produkcję siewników Poznaniak przejęła stworzona w tym celu prywatna spółka PPHU ROLMSASZ Sp. z o.o., a niedługo później na terenie dawnej fabryki założono polsko-duńską spółkę Danagri-pol. Również zajęła się produkcją siewników i w tym celu nawiązała współpracę z niemieckim przedsiębiorstwem Hassia. Ostatecznie trafiła ona w ręce holdingu Kongskilde Industries A/S pochodzącego z Danii.

Teraz marka siewników Poznaniak jest jednak w polskich rękach. Od 2002 roku właścicielem fabryki w Kutnie jest Unia Sp. z o.o., czyli jedna z najstarszych polskich firm zajmujących się produkcją maszyn rolniczych, która powstała w Grudziądzu. Ostatecznie Unia Group zdecydowała się zamknąć fabrykę w Kutnie. Nie oznacza to jednak końca siewników Poznaniak. Te są bowiem produkowane do dziś.

W 2022 roku Unia Group obchodziła swoje 140-lecie, przez co zdecydowała się zaprezentować nową wersję siewnika Poznaniak. Dzięki temu wciąż można korzystać z tego kultowego sprzętu rolniczego, który w czasach PRLu był jednym z najczęściej spotykanych na polskich polach.

Siewnik zbożowy Poznaniak — budowa, najważniejsze funkcje, dostępność części zamiennych

Siewnik Poznaniak w swojej najnowszej wersji, która wyszła na rynek w 2022 roku, dostępny jest w trzech wersjach, które różnią się szerokością roboczą. Siewniki zbożowe marki Poznaniak dostępne są w wersjach o szerokości 2.5 metra, 2.7 metra oraz 3 metrów. Ich pojemność skrzyni to kolejno 470 dm3, 470 dm3 oraz 510 dm3.

To, czym wyróżnia się siewnik zbożowy Poznaniak to przede wszystkim niska waga. Największy model wraz z redlicami stopkowymi waży bowiem zaledwie 620 kilogramów, dzięki czemu może działać z mniejszymi ciągnikami.

Dostępne są też redlice innych typów. Podstawowe to oczywiście stopkowe, lecz oprócz tego dostępne są redlice siewne dwutalerzowe typu V i redlice „V-TECH”, które są jedną z nowości w najnowszej odsłonie tego siewnika. Ich maksymalny nacisk jest regulowany indywidualnie i wynosi do 25 kilogramów. Dzięki temu głębokość siewu może wynosić od 0 do 7 centymetrów, a wszystkie nasiona zostaną wysiane na tej samej głębokości, co zapewnia bardziej wyrównane wschody roślin.

Na uwagę zasługują również nowe sterowniki. Do wyboru jest sterownik Starter Seed lub komputer Pilot Seed. Ten pierwszy zazwyczaj jest używany do automatycznego zliczania przejazdów. Można go również wykorzystać w celu zamykania i otwierania ścieżek technologicznych, które są potrzebne do przejazdów opryskiwacza lub rozsiewacza.

Komputer Pilot Seed to już dużo bardziej zaawansowany technologicznie sprzęt. Znacząco ułatwia pracę, gdyż siewnik Poznaniak wyposażony w taki komputer informuje o wydajności pracy, czasie pracy, osiągnięciu minimalnego poziomu nasion, czy też o awarii czujników. Do tego komputer ten przechowuje dane z zasiewu pochodzące nawet z 10 pól.

Dzięki temu, że siewnik Poznaniak jest polską konstrukcją, nie ma też problemu z odnalezieniem komponentów do jego naprawy. Części zamienne znajdziesz na przykład w ofercie firmy Zenox, która specjalizuje się właśnie w oferowaniu różnych komponentów, których potrzebuje siewnik Poznaniak podczas naprawy. W tym sklepie możesz liczyć na szeroki wybór części zamiennych, które są niezbędne do napraw i serwisowania, a do tego wszystkie mogą zostać dostarczone pod wskazany adres.

Be First to Comment

Dodaj komentarz