Press "Enter" to skip to content

Rakotwórczość aspartamu

Aspartam – co to takiego?

O tym czym jest dokładnie aspartam można przeczytać między innymi na blogu http://www.blognazdrowie.pl/aspartam-a-rakotworczosc/. Aspartam jest syntetyczną substancją słodzącą, która kryje się pod oznaczeniem E951 na opakowaniach produktów spożywczych. Zazwyczaj doszukujemy się go w napojach gazowanych i słodzonych, słodyczach i miętowych drażetkach. Jednak warto pamiętać o tym, że aspartam dodawany jest także do wędlin, chleba czy leków (szczególnie do produktów dostępnych w postaci tabletek musujących).

Aspartam rakotwórczość – czy aspartam faktycznie jest szkodliwy?

Wiele kontrowersji związanych ze stosowaniem aspartamu wynika z tego, że jest on posądzany o rakotwórczość. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło „aspartam rakotwórczość” lub „aspartam a nowotwory”, by pojawiła się długa lista wyników wyszukiwania z artykułami na ten temat. W jednych możemy przeczytać, że aspartam może powodować nowotwory, w szczególności mózgu i układu limfatycznego. Jednak jak do tej pory żadne badania nie potwierdziły, że w jakimkolwiek stopniu za te choroby może być odpowiedzialny aspartam. Rakotwórczość tej substancji nie jest zatem potwierdzona. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie wszyscy mogą spożywać aspartam. Nie jest on wskazany dla osób, które chorują na fenyloketonurię, czyli chorobę genetyczną, w jakiej występują zaburzenia neurologiczne związane z gromadzeniem się fenyloalaniny w organizmie.

Produkty z tym słodzikiem zalecane są osobom, które są na diecie dla diabetyków, gdyż nie wpływa na wytwarzanie insulity po spożyciu.

Warto przy tym pamiętać, że spożycie aspartamu w dużych ilościach – o wiele większych niż zalecane może wpływać na stan zdrowia nawet u w pełni zdrowej osoby. Jednak z reguły bardzo trudno przekroczyć takie dawki, gdyż jak możemy przeczytać na stronie internetowej https://www.dietetykwszczecinie.pl/blog/slodziki-czy-sa-rakotworcze-a-moze-lepsze-od-cukru.html bezpieczną ilością aspartamu dla człowieka jest 40 mg na 1 kg masy ciała (przekroczenie tej dawki może spowodować gromadzenie się toksycznych substancji w organizmie). To oznacza, że osoba o wadze ok. 70 kg musiałaby wypić przynajmniej 12 litrów napojów słodzonych w ciągu dnia, aby przekroczyć tę dawkę. Jak widać, jest to raczej niemożliwe do osiągnięcia. Wiele agencji zajmujących się badaniem żywności wskazuje, że jeżeli nie będziemy przekraczać wskazanych dawek, to spożycie aspartamu nie powinno wywoływać żadnych skutków ubocznych.