Press "Enter" to skip to content

Zapalenie ucha u dziecka

Wszelkie problemy zdrowotne u maluszka spędzają sen z powiek rodzicom. Za płaczem dziecka może kryć się ząbkowanie, złe samopoczucie, ból brzucha, czy zapalenie ucha. Często dolegliwościom towarzyszy gorączka, biegunka czy też torsje. Dlatego należy zwracać uwagę na wszelkie niepojące symptomy.

Diagnoza bólu u dziecka

Zdarza się często, że dolegliwości mogą mieć związek z zapaleniem ucha środkowego. Ponad połowa dzieci (bo aż do 85%) boryka się z tym problemem. OZUŚ z reguły pojawia się niespodziewanie, bez żadnych zapowiedzi i symptomów. Ból ucha u dzieci jest związany z procesem zapalnym, który lokalizuje się na błonach śluzowych oraz układach ucha środkowego. Diagnoza nie zawsze przebiega w łatwy sposób, gdyż objawy nie zawsze są w pełni wyraźne i charakterystyczne. Pediatra z reguły przy pomocy tzw. wziernikowania dokona wnikliwego badania stanu zdrowia dziecka. Specjalistycznie nazywa się to otoskopią i badanie to nie jest bolesne. Bardzo ważne jest, aby rozpoczęte leczenie doprowadzić do samego końca. Wówczas możliwe jest uniknięcie wszelkich powikłań oraz stanów przewlekłych. Niepełne leczenie może skutkować częstymi nawrotami dolegliwości.

Przyczyny powstawania OZUŚ

Bóle ucha u dziecka z reguły są konsekwencją rozwinięcia się infekcji wirusowej górnych dróg oddechowych. Trąbka słuchowa jest miejscem, gdzie nosowy fragment gardła wiąże się z uchem. W tym miejscu dochodzi do rozprzestrzeniania się zakażenia. Małe dzieci mają nierozwinięty w pełni układ immunologiczny i znaczny przerost migdałka gardłowego. Przyczyną stać się mogą także nierzadkie przeziębienia, alergie, a nawet predyspozycje genetyczne. Drobnoustrojami odpowiedzialnymi za powstawanie ostrego zapalenia ucha środkowego są Streptococcus pneumoniae, Moraxella catarrhalis czy też Haemophilus influenzae. 

Zapalenie ucha u dziecka – objawy charakterystyczne

Starsze dziecko może uskarżać się na powracający ból pulsacyjny o mocnym nasileniu. Dodatkowo może wystąpić ból głowy, uczucie szumienia/dzwonienia oraz upośledzenie słuchu. Niestety młodsze dziecko, tego wszystkiego nie jest w stanie nam powiedzieć. Na wszelkie dolegliwości reagują one nasilonym płaczem, wymiotami, biegunką i nerwowością (problemy z zasypianiem). Bardzo istotną informacją jest to, że objawy związane z układem pokarmowym u dzieci, występują przy różnorodnych dolegliwościach. Dlatego odgórne kierowanie się przykładowo grypą żołądkową, nie jest słuszne.

Sposoby leczenia OZUŚ

Ból ucha u dziecka nie powinien być nigdy ignorowany. Po zdiagnozowaniu stanu zapalnego, powinno się niezwłocznie rozpocząć prawidłowe leczenie. Jednakże co na ból ucha u dzieci będzie najskuteczniejsze? Generalnie dzieci do szóstego miesiąca życia powinny rozpocząć antybiotykoterapię. Natomiast w przypadku starszych dzieci, mających łagodnie przebiegającą gorączkę, ze stanem zapalnym ucha, gdzie nie stwierdzono wysięku – antybiotykoterapii zwykle włączać nie trzeba. Jeżeli dodatkowo nie występują torsje, śmiało można skorzystać z leków przeciwzapalnych.

W przypadku dzieci do drugiego roku życia oczekuje się, że poprawa stanu zdrowia powinna nastąpić do 24 godzin. Natomiast w przypadku dzieci starszych poprawa powinna nastąpić w przeciągu 48-72 godzin. Jeżeli poprawa nie nastąpi, do leczenia należy włączyć antybiotykoterapię. Na ból ucha u dziecka domowe sposoby mogą bowiem być niewystarczające. Dolegliwości domowymi sposobami można zmniejszyć, ale nie w pełni wyleczyć. Nie ma bowiem klinicznie potwierdzonych sposobów leczenia domowego. Jedynym działaniem pozytywnie wpływającym na leczenie jest szczególna dbałość o właściwe nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym znajduje się dziecko.

W przypadku wysięku wydzieliny z ucha absolutnie nie wolno nic do ucha zakraplać, niczym ucha nie przepłukiwać, ani nie wkładać do niego kompresów czy też wacików. Wydzielina powinna swobodnie wydostawać się na zewnątrz. Wówczas leczenie przebiega sprawniej. Wirusowe zapalenie ucha u dziecka nie wymaga hospitalizacji. Jest ona konieczna jedynie w wyjątkowo złych stanach ogólnych małych pacjentów oraz przy całkowitym braku poprawy pomimo leczenia. Więcej na temat zapalenia ucha u dzieci można znaleźć w artykule ból ucha u dziecka.

Be First to Comment

Dodaj komentarz