Press "Enter" to skip to content

Zakrzepy – cichy morderca. Zobacz, jak rozpoznać objawy zakrzepicy.

Zakrzepy da się leczyć, ale ze względu na często zbyt późne rozpoznanie, umiera 1 na 3 osoby chore.

Zakrzepy powstają w żyłach lub tętnicach. Jest to mechanizm obronny organizmu, który stara się naprawić uszkodzoną żyłę. Niestety, czasem zdarza się, że zakrzep wędruje gdzieś, gdzie nie powinien. Wtedy może być bardzo groźny.

Największym problemem z zakrzepami jest to, że ludzie nie znają ich objawów, a to w konsekwencji prowadzi do późnego ich rozpoznania. Dodatkowo, wiele osób nie wie też jakie czynniki sprzyjają ich powstawaniu.

zak1

Przyczyny powstawania zakrzepów

  • Choroby serca takie jak tachykardia lub bradykardia
  • Ciąża oraz pierwsze 6 tygodni po rozwiązaniu
  • Antykoncepcja hormonalna
  • Terapia hormonalna zawierająca estrogen
  • Długie siedzenie bez ruchu, jak na przykład podczas podróży, w szczególności siedząc „noga na nogę”
  • Poważne operacje, szczególnie ortopedyczne, po których pacjent nie może się poruszać
  • Złamania oraz poważne urazy mięśni
  • Zaburzenia krzepnięcia krwi
  • Nowotwory oraz terapia nowotworowa
  • Otyłość

zak2

Objawy zakrzepów

Zakrzepy występują w żyłach głębokich, ale czasem mogą oderwać się od ich ścianek i popłynąć do płuc. Oba te zjawiska mają różne objawy, które powinniśmy znać.

Zakrzepica żył głębokich (DVT)

Zazwyczaj występuje w żyłach głębokich kończyn. Gdy powstają tam zakrzepy, okoliczne tkanki stają się wrażliwe i bolesne, a skóra zmienia kolor na czerwony lub niebieskawy. Miejsce na skórze zazwyczaj staje się ciepłe w dotyku. Ważne jest, aby po zauważeniu takich objawów, natychmiast skonsultować się z lekarzem.

zak3

Zatorowość płucna (PE)

Objawy jej towarzyszące to nagła duszność, silny ból w klatce piersiowej, kołatanie serca i kaszel (czasami z krwią). Jeżeli masz powyższe objawy, natychmiast zadzwoń po pogotowie lub udaj się na najbliższy SOR.

zak4

Diagnoza

Najczęstszą metodą diagnozy zakrzepów jest USG. Jeżeli takie badanie nie wykryje zatoru, pacjenta poddaje się rezonansowi magnetycznemu. Dodatkowo bada się D-dimery, fragmenty fibryny, które powstają w procesie degradacji fibryny przez plazminę.

Leczenie

Zależnie od umiejscowienia zakrzepu leczenie może wymagać interwencji chirurgicznej. Zakrzepy da się leczyć także zastrzykami antykoaguacyjnymi. Często obydwie metody są łączone.

zak5

Zapobieganie

Zapobieganie występowania zakrzepów w głównej mierze polega na byciu świadomym przyczyn ich powstawania. Należą do nich choroby krwi, palenie, otyłość, wysokie ciśnienie, cholesterol lub cukrzyca. Ważne jest też, aby po przejściu operacji przedyskutować z chirurgiem metody zapobiegania zakrzepicy.

zak6


Więcej na ten temat: Zakrzepy – cichy morderca. Zobacz, jak rozpoznać objawy zakrzepicy.
Źródło: http://www.polubione.pl/

Be First to Comment

Dodaj komentarz