Press "Enter" to skip to content

Rodzaje nietrzymania moczu u kobiet

Wiele kobiet na całym świecie doświadcza nietrzymania moczu. I wiele w ogóle o tym nie mówi, nawet z lekarzem. Warto się przełamać, ponieważ otrzymanie diagnozy co do rodzaju nietrzymania moczu może pomóc. To pierwszy krok do wprowadzenia leczenia, które naprawdę może zadziałać na to schorzenie. Zrozumienie, jaki rodzaj nietrzymania moczu cię dotyczy, może pomóc ci w codziennym radzeniu sobie z tym problemem.

Trzy podstawowe rodzaje nietrzymania moczu

Mogłoby się wydawać, że rodzaj nietrzymania moczu nie ma znaczenia. W końcu i tak sprowadza się do jednego: mimowolnego, niekontrolowanego wycieku moczu. I zawsze jest to tak samo krępujące i tak samo kłopotliwe. Fakt – w takim ujęciu może nie ma co się nad tym zastanawiać. A jednak, jeśli określi się rodzaj nietrzymania moczu, można dotrzeć do jego przyczyny i rozpocząć leczenie. I oczywiście dopasować środki ochronne, które najlepiej się sprawdzą.

Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje: wysiłkowe nietrzymanie moczu, naglące i mieszane. W tym pierwszym przypadku mocz wydostaje się w czasie wykonywania wysiłku fizycznego. W naglącym rodzaju parcie na pęcherz pojawia się nagle, jest zaskakujące i bardzo silne. Mieszany rodzaj to połączenie obu wcześniejszych rodzajów.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu można zaobserwować w sytuacjach, kiedy wykonujemy jakąś aktywność fizyczną lub podnosimy coś ciężkiego. Może jednak zdarzyć się tak, że każdy wysiłek dla naszych mięśni będzie powodował wyciek moczu. Bardzo często przyczyną jest kichanie, kaszel i śmiech, ponieważ napięcie mięśni brzucha powoduje zmianę ciśnienia w pęcherzu.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu pojawia się u kobiet najczęściej. Jego powodem jest osłabienie mięśni dna miednicy, które podtrzymują pęcherz. Osłabienie może być wynikiem wielu różnych powodów, ciąży i porodu, menopauzy, otyłości. Istnieją jednak sposoby na wysiłkowe nietrzymanie moczu. Ze schorzeniem można sobie poradzić, a nawet wyeliminować je całkowicie. Może się to udać dzięki regularnym ćwiczeniom mięśni Kegla. Należy je zaciskać i puszczać miarowo przez jakiś czas. Wystarczą dwie serie dziennie, by po kilku tygodniach zaobserwować znaczną poprawę stanu zdrowia.

Na temat wysiłkowego nietrzymania moczu należy skonsultować się z lekarzem, nawet ze standardowym lekarzem rodzinnym. Podpowie on, jak ćwiczyć i być może skieruje na fizjoterapię, która pomaga utrzymać odpowiednie napięcie mięśni dna miednicy.

Naglące nietrzymanie moczu

Drugim typem problemu jest naglące nietrzymania moczu. Wycieki pojawiają się pod wpływem często występującego mimo braku przyczyny parcia na pęcherz. Może to prowadzić do mimowolnego oddawania moczu. Czasami problem nazywany jest zespołem nadreaktywnego pęcherza, ponieważ wtedy to nie mięśnie, ale sam pęcherz jest winien. Po prostu nawet na niewielką porcję moczu reaguje wysyłaniem informacji do mózgu o konieczności wypróżnienia się.

Ten problem jest bardzo trudny i wiele kobiet obawia się wychodzenia z domu. Może się bowiem okazać, że toaleta będzie daleko lub będzie zajęta, więc pojawia się obawa o przykre wypadki. Jednakże można znaleźć sposób, by poradzić sobie z tym problemem na dobre. Naglące nietrzymanie moczu można leczyć fizjoterapią lub zabiegami medycznymi, warto także znaleźć bodźce, które powodują nieprawidłową reakcję pęcherza.

Może to być infekcja układu moczowego lub wypijanie za dużej albo za małej ilości płynów. Przyczyną może być także picie kawy lub alkoholu, przyjmowanie niektórych leków albo po prostu zaparcia i problemy z wypróżnianiem się. Wprowadzenie niewielkich zmian do codziennego menu i trybu życia naprawdę może pomóc.

Be First to Comment

Dodaj komentarz