Press "Enter" to skip to content

Rehabilitacja po operacji zeza. Co należy wiedzieć?

Coraz więcej osób, nawet dorosłych, decyduje się na leczenie zeza. O ile obecnie już małe dzieci często poddawane są zabiegom, tak jeszcze 20 czy 30 lat temu nie stosowano ich zbyt często, przez co do teraz wiele osób dorosłych zmaga się z tym problemem, który często jest dla nich bardzo wstydliwy.

Operacja zeza – co warto wiedzieć?

Niezależnie od wieku warto zdecydować się na operację zeza. Oczywiście tutaj decyduje lekarz okulista, który omawia z pacjentem rezultaty, jakie można dzięki niej osiągnąć. Jednak, jeżeli pacjent zostanie do niej zakwalifikowany nie powinien w żadnym stopniu się jej obawiać. Trzeba wiedzieć, że nie jest to zabieg laserowy, a przeprowadzany w pełnej narkozie pod nadzorem anestezjologa. Zatem przed operacją konieczne jest wykonanie morfologii krwi, badania cukru, badania układu krzepnięcia. Z kolei u osób po 40 roku życia dodatkowo stosuje się badanie EKG, a po 60 – RTG. Warto jednak pamiętać, że leczenie zeza nawet w późnym wieku może być skuteczne.

Postępowanie po operacji zeza

Zaraz po operacji stosuje się specjalny opatrunek. Należy po ściągnąć dopiero po kilkunastu godzinach, a więc następnego dnia. Oczywiście może się okazać, że w oku będzie występować ropa czy duże podrażnienie, ale jest to w pełni normalne. Wtedy wystarczy tylko przemywać je regularnie solą fizjologiczną. Dodatkowo lekarz przepisuje pacjentowi odpowiednie lekarstwa. W tym przypadku są to krople, którymi należy zakraplać oko bądź oczy. Zazwyczaj stosuje się je przez kilka tygodni. Bardzo ważny jest również oszczędny tryb życia. Absolutnie nie można się forsować, a nawet uprawiać sportu czy innych aktywności fizycznych. Zabronione jest korzystanie z basenu czy też sauny. Warto także ograniczyć gorące kąpiele. Nie można doprowadzić do zanieczyszczenia oka, gdyż wtedy czas dochodzenia do siebie może być zdecydowanie dłuższy. Po około dwóch tygodniach można wrócić do aktywności fizycznej, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Ćwiczenia po operacji zeza

Zazwyczaj po operacji zeza występuje duży obrzęk spojówek, a szwy mogą zostać ściągnięte dopiero po trzech tygodniach i dopiero po takim czasie można rozpocząć ćwiczenia. Stosuje się ruchy wahadłowe, czyli ruch zbieżny konwergencji, przy czym najlepiej wykonywać go w szkłach korekcyjnych, ale koniecznie o małych minusach. Można stosować serie, przy czym nie mogą być one dłuższe niż 3 minuty. Warto także przedmiot fiksacyjny przesuwać bardzo powoli z dolnej odległości, aby widzieć go obuocznie. Jeżeli występuje widzenie w postaci dwojenia się obrazu, należy to ćwiczenie bezwzględnie przerwać, a następnie rozpocząć od nowa. Można także stosować inne ćwiczenia wahadłowe. W tym przypadku warto wykorzystać np. długopis. Tutaj warto zastosować odległość 50 cm, a następnie bardzo delikatnie przesuwać za tym przedmiotem wzrok. Takie ćwiczenia można powtarzać nawet 3 razy dziennie, ale nie dłużej niż przez 2 minuty, aby nie przeforsować oczu. Trzeba zdawać sobie sprawę, że wykonywanie takich ćwiczeń może być bolesne, jednak jest to całkowicie normalne i nie należy się zniechęcać.

Operacja zeza – o czym jeszcze trzeba wiedzieć?

Zazwyczaj przyjmuje się zasadę, że im prędzej wykonana jest operacja zeza, tym efekty są lepsze. W przypadku szybkiej diagnozy dzieci czasami skuteczne mogą być już nawet ćwiczenie ortoptyczne i nie ma konieczności przeprowadzania operacji. Natomiast u osób dorosłych niestety często koniecznością jest już operacja. Nawet po niej stan widzenia może nie być zadowalający. Jeśli doszło do niedowidzenia, to okulary korekcyjne będzie trzeba nosić przez całe życie. Wtedy operacja zeza ma działanie głównie estetyczne. Oczywiście trzeba zdawać sobie sprawę, że zez może powrócić nawet po kilku latach, jeżeli mięśnie są słabe. Dlatego tak dużą rolę pełnią ćwiczenia, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Jeżeli zauważy się już pierwsze symptomy zeza u dzieci, warto bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Ponadto, aby wzmocnić oczy warto stosować zdrową i zrównoważoną dietę, a więc niezbędne wydaje się zrezygnowanie z jedzenia śmieciowego, a także kolorowych napojów gazowanych, na rzecz zdrowych posiłków lekkostrawnych oraz wody mineralnej i soków. Ważne jest dostarczanie odpowiedniej dawki witaminy A.

Be First to Comment

Dodaj komentarz