Press "Enter" to skip to content

Pieluchy dla dorosłych – jak ich używać, żeby zminimalizować przeciekanie?

Man Checking On Elderly Male Neighbor

Problem nietrzymania moczu (inkontynencji) wymaga sięgnięcia po środki chroniące przed wilgocią i przeciekaniem, takie jak pieluchy dla dorosłych. Jednak wielu początkujących użytkowników obawia się, że ten rodzaj zabezpieczenia nie wystarczy, aby uniknąć plam na bieliźnie, odzieży, pościeli lub materacu. Jak więc używać pieluch, żeby dobrze spełniały swoje funkcje?

Jak wyglądają pieluchy dla dorosłych?

Nowoczesne, anatomiczne pieluchy dla dorosłych z nietrzymaniem moczu na pierwszy rzut oka wyglądają jak duże podpaski, jednak między tymi dwoma rodzajami zabezpieczeń istnieje kilka różnic. Podstawową jest oczywiście stopień chłonności. Pieluchy dla dorosłych mają grubsze wsady, dzięki czemu mogą zabezpieczać nawet w przypadku ciężkiej lub bardzo ciężkiej postaci inkontynencji. Są też dłuższe i szersze, gdyż ich zadaniem jest wchłonięcie dużej ilości wilgoci. Być może podczas przeglądania ofert spotkasz się z określeniem „kubełkowy kształt” – co to właściwie znaczy? Otóż pieluchy o kubełkowym kształcie mają w środkowej części wgłębienie, które zbiera mocz i zapobiega jego wyciekaniu. Taka budowa stanowi więc dodatkową barierę i pomaga uniknąć plam.

Kiedy pieluchy dla dorosłych mogą przeciekać?

Pomimo zastosowania innowacyjnych rozwiązań niektóre czynniki sprzyjają przeciekaniu pieluch. Już samo poruszanie się w łóżku przez pacjenta może skończyć się przemieszczeniem pieluchy. Innym czynnikiem jest przemoczenie. Jeżeli ochrona nie jest wymieniana odpowiednio często, wówczas nawet bardzo chłonny wkład może okazać się niewystarczający. Kolejnym powodem przeciekania może być źle dobrana, zbyt luźna bielizna, która nie daje rady podtrzymać pieluchy – aby bowiem mogła ona dobrze chłonąć mocz, musi przylegać do ciała. Problemem może być też źle dobrany rozmiar, szczególnie wówczas, gdy pielucha jest za mała i za mało chłonna, np. kiedy chory z ciężkim lub bardzo ciężkim stopniem inkontynencji dostaje pieluchę przeznaczoną dla stopnia średniego. Początkujący użytkownik pieluch lub jego opiekun uczą się jednak na tego typu błędach, aby móc w przyszłości je wyeliminować. W sytuacji pojawienia się problemu nietrzymania moczu zawsze warto zapytać doświadczoną opiekunkę lub pielęgniarkę o szczegóły dotyczące stosowania zabezpieczeń i ich prawidłowego zakładania, gdyż ta kwestia też nie dla wszystkich jest jasna, zwłaszcza przy braku doświadczenia.

Pieluchy dla dorosłych – kilka sposobów na zmniejszenie ryzyka plam

Na początek dobra wiadomość. Istnieje wiele sposobów, które mogą zredukować przeciekanie i chronić przed plamami. Podstawowym jest dobranie zabezpieczenia do stopnia nietrzymania moczu. Gdy wycieki są częste i obfite, konieczne są pieluchy dla dorosłych o najwyższym stopniu chłonności. Nowoczesne pieluchy TENA mają wygodne wskaźniki chłonności. Ich zadaniem jest informowanie, że zbliża się czas wymiany. To sposób nie tylko na uniknięcie wycieków i plam, ale przede wszystkim na zmniejszenie ryzyka problemów skórnych u użytkownika pieluch. Do kompletu warto zaopatrzyć się w majtki siatkowe, zapewniające ścisłe przyleganie pieluchy do ciała. Co jeszcze? Na pewno przydadzą się podkłady na łóżko. To bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie, które chroni materac przed moczem, wodą (np. podczas mycia chorego) i zabrudzeniami. Możesz wybierać spośród podkładów o różnych rozmiarach, które warto położyć na łóżku, kanapie czy fotelu, na którym siada osoba nietrzymająca moczu. Im wyższej jakości produkty wybierzesz, tym mniejsze prawdopodobieństwo typowych problemów związanych z ich używaniem.

Be First to Comment

    Dodaj komentarz