Press "Enter" to skip to content

Odzyskiwanie sprzętu elektronicznego – dlaczego warto?

Żyjemy w czasach, w których nie wyobrażamy sobie codzienności bez użytkowania różnego rodzaju sprzętów elektronicznych. Wszystko to za sprawą urządzeń, które nie tylko ułatwiają funkcjonowanie, ale także w coraz większym stopniu wyręczają ludzi z niektórych obowiązków. Niestety problem w dużym stopniu tkwi w tym, co zrobić ze sprzętem, który już nam się znudził albo się po prostu popsuł i nie da go się w żaden sposób naprawić. To poważne wyzwanie dla wielu współczesnych firm. Sensownym sposobem, który cieszy się coraz to większym uznaniem, jest odzyskiwanie sprzętu elektronicznego.

Dlaczego warto odzyskiwać sprzęt elektroniczny? Korzyści dla firm  

W wielu sprzętach elektronicznych gromadzone są dane. W procesie odzysku zostają one zniszczone, co jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem.  

Sprzęty takie jak smartfony, komputery czy też drukarki składają się m.in. z układów scalonych. Do ich produkcji wykorzystuje się pierwiastki, takie jak antan, cer, prazeodym, neodym, promet, samar, europ, gadolin, terb, dysproz, holm, erb, tul, iterb i lutet. Ich wydobycie jest drogie. Taniej (i ekologicznej) jest pozyskiwać je z recyclingu starych sprzętów elektronicznych, niż wydobywać je z ziemi. 

Dodatkowo recycling sprzętu elektronicznego nie jest wcale drogim procesem jak było to kiedyś 

Ustawodawcy w trosce o prawidłowość procesów recyclingu narzucają firmom działającym w tej branży działania, które mają na celu redukcję nieprawidłowości. Wszystko po to, aby recycling na prawdę był ekologiczny. Jednym z takich działań jest audyt recyklera, o którym można więcej przeczytać tu: https://www.bureauveritas.pl/home/about-us/our-business/certification/management-systems/environment/audyt_odzysku_sprzetu_elektronicznego_i_elektrycznego

Jeśli zatem Twoja firma oddaje zużyty sprzęt elektroniczny do recyclingu, oto warto sprawdzić, czy organizacja odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz zakłady przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, spełniają wszystkie wymogi prawne.  

Korzyści z odzyskiwania sprzętu elektronicznego dla środowiska 

Środowisko czepie ogromne korzyści z recyklingu sprzętu elektronicznego, ponieważ nie jest zanieczyszczane stertami urządzeń. Co za tym idzie nie wytwarzają się z nich również żadne szkodliwe dla środowiska substancje. Tak więc reasumując jest to też bardzo dobre rozwiązanie dla naszego zdrowia, ponieważ to właśnie my wchłaniamy w pewnym stopniu to, co unosi się w powietrzu. A wiadomo, że czyste, a także zdrowe powietrze – to również i zdrowy organizm człowieka 

Be First to Comment

Dodaj komentarz