Press "Enter" to skip to content

Od nadwagi do otyłości – kiedy zaczyna być niebezpiecznie?

Nadwaga i otyłość to choroby cywilizacyjne naszych czasów. Obniżają one znacząco jakość życia, są obarczone ryzykiem groźnych powikłań i mogą być pośrednią przyczyną przedwczesnej śmierci. Nadwaga i otyłość są niebezpieczne dla osób w każdym wieku – także dla seniorów.

Z tekstu dowiesz się:

 • jakie są główne przyczyny nadwagi i otyłości,
 • jakie są powikłania nadwagi i otyłości u seniorów,
 • w jaki sposób leczy się nadwagę i otyłość u osób starszych.

Nadwaga i otyłość to stany, w których w organizmie dochodzi do zmagazynowania nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej. Dzieje się tak wówczas, gdy energia dostarczana organizmowi w pożywieniu (czyli – mówiąc wprost – liczba zjadanych kalorii) jest większa niż jego zapotrzebowanie energetyczne (ilość energii zużywanej przez organizm).

Pierwszym etapem jest zawsze nadwaga – mamy z nią do czynienia gdy nadmiarowych kilogramów jest tylko kilka. Jest to widoczne w postaci wałeczków tkanki tłuszczowej zlokalizowanych w określonych partiach ciała, m.in. w okolicach brzucha czy pośladków. Jeśli na tym etapie nie dojdzie do zahamowania wzrostu wagi, nadwaga może się przekształcić w niebezpieczną dla zdrowia, przewlekłą i obarczoną ryzykiem groźnych powikłań otyłość.

Nadwaga i otyłość – przyczyny

Do występowania nadwagi i otyłości predysponują zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Do tych pierwszych zalicza się np. wrodzone zaburzenia metaboliczne, do drugich – nieprawidłową dietę oraz niedobór aktywności fizycznej. Występowanie nadwagi i otyłości wiąże się z przewlekłym stresem i niedostateczną ilością snu. Czasami bywają one również skutkiem niektórych chorób ogólnoustrojowych (np. zaburzeń pracy tarczycy) albo przyjmowania pewnych grup leków (np. sterydów).

Nadwaga a otyłość – czym się różnią?

W diagnostyce oraz różnicowaniu nadwagi i otyłości stosuje się kilka badań oraz wskaźników – jednym z najpopularniejszych jest tzw. wskaźnik BMI (body mass index, wskaźnik masy ciała). Oblicza się go na podstawie wzoru:

BMI = masa ciała (w kilogramach) : wzrost (w metrach podniesionych do kwadratu)

Wynik pomiaru interpretuje się następująco:

 • mniej niż 18,5 – niedowaga,
 • 18,5-24,9 – waga prawidłowa,
 • 25-29,9 – nadwaga,
 • 30-34,9 – otyłość,
 • powyżej 35 – otyłość olbrzymia.

W zależności od lokalizacji tkanki tłuszczowej wyróżnia się otyłość brzuszną oraz otyłość pośladkowo-udową. Otyłość brzuszną u kobiet diagnozuje się, gdy obwód pasa przekracza  80 cm, a u mężczyzn – 94 cm. Niższe wartości obwodu pasa mogą wciąż kwalifikować do nadwagi.

Otyłość u seniorów – dlaczego jest taka groźna?

Otyłość jest bardzo niebezpieczna – zwiększa ona ryzyko występowania wielu chorób oraz obniża jakość życia. U otyłych seniorów szybciej pogarsza się sprawność ruchowa, co może prowadzić do zupełnego zniedołężnienia oraz całkowitej zależności od pomocy osób trzecich.

Do najgroźniejszych dla seniorów powikłań otyłości należą:

 • ze strony układu krążenia – nadciśnienie tętnicze i miażdżyca,
 • ze strony układu oddechowego – niewydolność oddechowa.
 • ze strony układu pokarmowego – zapalenie trzustki, stłuszczenie wątroby, kamica żółciowa,
 • ze strony układu ruchu – zmiany zwyrodnieniowe stawów, dna moczanowa.

Otyłość znacznie zwiększa ryzyko występowania cukrzycy oraz niektórych typów nowotworów. U osób otyłych częściej diagnozowana jest też depresja. Potwierdzono, że wraz ze wzrostem wskaźnika BMI rośnie ryzyko wystąpienia problemów z nietrzymaniem moczu.

Leczenie nadwagi i otyłości u seniorów

Leczenie nadwagi oraz otyłości u osób starszych budzi niekiedy wątpliwości. Z jednej strony umiarkowana, zdrowa, powolna redukcja masy ciała poprawia ich jakość życia, pozwala dłużej zachować sprawność i samodzielność oraz reguluje poziom cukru i ciśnienia tętniczego. Z drugiej zaś strony wiadomo, że u osób starszych utrata kilogramów może doprowadzić do obniżenia gęstości mineralnej kości (i w związku z tym zwiększyć ryzyko złamań) oraz powodować obniżenie masy mięśniowej.

Z tego względu tak ważne jest, by leczenie nadwagi i otyłości u seniorów było prowadzone pod kontrolą specjalistów. W pierwszej kolejności działania terapeutyczne obejmują modyfikację stylu życia, w tym włączenie aktywności fizycznej oraz obniżenie kaloryczności posiłków przy zachowaniu ich wartości odżywczej. Leczenie farmakologiczne lub z zakresu chirurgii bariatrycznej stosuje się rzadziej, zazwyczaj u pacjentów z otyłością olbrzymią.

Nadmiar kilogramów nie jest zdrowy w żadnym wieku, ale seniorzy powinni zachować w tej kwestii szczególną uwagę. Otyłość może bowiem powodować występowanie groźnych dla zdrowia i życia chorób przewlekłych, a także zaostrzać ich przebieg. Dlatego warto pilnować kaloryczności diety i pamiętać o dopasowanej do możliwości seniora aktywności fizycznej. To najlepszy sposób, by przez długie lata cieszyć się zdrową i szczupłą sylwetką!

Źródła:

https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:L7sTQVHTUdUJ:https://journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/download/10191/8691+&cd=7&hl=pl&ct=clnk&gl=pl
http://agro.icm.edu.pl/agro/element/bwmeta1.element.agro-3ba7e918-456b-4039-bc07-448544ef5727/c/1.pdf
https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/zapobieganie/62078,otylosc-i-jej-konsekwencje

Be First to Comment

  Dodaj komentarz