Press "Enter" to skip to content

Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego

Badanie MRI (ang. Magnetic Resonance Tomography) jest nieinwazyjną, bezbolesną i bezpieczną metodą diagnostyczną, która pozwala na precyzyjne obrazowanie struktur takich jak ośrodkowy układ nerwowy, tkanki miękkie i narządy wewnętrzne.

MRI charakteryzuje się wysoką dokładnością oraz umożliwia wykonywanie przekrojów w dowolnej płaszczyźnie. Metoda obrazowania rezonansem magnetycznym nie wystawia pacjenta na promieniowanie rentgenowskie.

W jaki sposób przygotować się do badania MRI?

W celu prawidłowego i bezpiecznego przebiegu badania należy zastosować się do poniższych wytycznych:

  • w przypadku badania, które wymaga podania środka kontrastującego, należy odpowiednio wcześnie zbadać stężenie kreatyniny oraz określić wartość współczynnika przesączania kłębuszkowego (eGFR) pacjenta
  • ostatni posiłek powinien zostać spożyty najpóźniej na trzy godziny przed planowanym badaniem
  • przed wejściem do sali, w której znajduje się aparatura, należy usunąć wszystkie elementy, mogące oddziaływać na sprzęt (zegarki, telefony, spinki, kolczyki, łańcuszki, bransoletki)

Jak wygląda przebieg badania MRI?

Na początku badania pacjent zostaje umieszczony na ruchomym stole i jest szczegółowo instruowany przez personel medyczny o przebiegu badania. W razie konieczności personel może użyć elementów takich jak paski czy podparcia, które ułatwią pacjentowi pozostanie w bezruchu oraz utrzymanie odpowiedniej postawy ciała. Czas trwania badania jest różny, ale zazwyczaj mieści się w przedziale 15-90 minut. Czas waha się w zależności od złożoności obrazu, który jest pożądany. Niektóre z badań mogą wymagać chwilowego wstrzymania oddechu, a o takiej konieczności pacjent zostanie poinformowany przez personel. Z uwagi na głośną pracę aparatury (100-100dB) każdy z pacjentów otrzymuje zatyczki do uszu przed rozpoczęciem badania. Po uzyskaniu stosownego obrazu radiolog informuje pacjenta o zakończeniu badania. Z racji braku inwazyjności obrazowania metodą rezonansu magnetycznego pacjent po uzyskaniu obrazów może powrócić do codziennych czynności.

Be First to Comment

Dodaj komentarz