Press "Enter" to skip to content

Nietrzymanie moczu – czy możliwe jest leczenie farmakologiczne?

Nietrzymanie moczu: przyczyny i sposoby leczenia

W przebiegu tej dolegliwości mocz oddawany jest mimowolnie. Problem może pojawić się u dorosłych w każdym wieku. Dotyczy kobiet po porodzie, jak i mężczyzn tuż po 40. roku życia.

Jeśli chodzi o nietrzymanie moczu, przyczyny mogą być różne. Najczęściej rozpoznaje się wysiłkowe nietrzymanie moczu, które może się pojawić po kichnięciu, śmiechu czy kaszlu. Z kolei mężczyźni z przerostem prostaty skarżą się na nietrzymanie moczu z przepełnienia pęcherza. W zależności od rodzaju dolegliwości, nieco inaczej wygląda proces leczenia. W każdej jednak sytuacji rozwiązania tego wstydliwego problemu należy szukać jak najszybciej. Zdarza się, że lęk przed odwiedzeniem specjalisty jest tak silny, że problem nietrzymania moczu nie jest leczony latami. A to z kolei może prowadzić do osamotnienia i poczucia wykluczenia.

Jak sobie radzić z nietrzymaniem moczu?

Urolog pomoże zdiagnozować problem, jak również ustalić przyczyny nietrzymania moczu. Od tego w dużej mierze zależy sposób leczenia. W wielu sytuacjach udaje się całkowicie wykluczyć dolegliwość lub znacząco ją złagodzić.

Na początku lekarz przeprowadzi więc bardzo dokładny wywiad, który pomoże wskazać czynniki odpowiedzialne za nietrzymanie moczu (1). Mogą to być: otyłość, nadwaga, nadmierne spożycie kofeiny, zapalenie pęcherza moczowego lub skutek uboczny przyjmowania niektórych leków, np. moczopędnych lub rozluźniających mięśnie. Zmiana stylu życia to pierwszy krok ku życiu bez wstydu. Jeśli mimo to problem nie zmniejszy się, konieczne może okazać się leczenie farmakologiczne.

W zależności od przyczyny nietrzymania moczu stosuje się leki alfaadrenomimetyczne (efedryna, pseudoefedrna, midodryna, fenylopropanolamina) oraz leki antycholinergiczne (2). Gdy skuteczność środków farmakologicznych nie będzie odpowiednia lub gdy będą one wywoływać uciążliwe skutki uboczne, np. zaburzenia nastroju, bóle głowy czy wzrost wagi ciała, konieczny może okazać się zabieg chirurgiczny.

Produkty higieniczne w przebiegu nietrzymania moczu

Istnieje szereg produktów, które pomagają zmniejszyć dyskomfort życia u osób z nietrzymaniem moczu. Dostępne są bez recepty. Warto wybrać wśród nich ten odpowiedni dla siebie.

Jeśli problem nie jest nasilony, wówczas wystarczą specjalne wkładki. Gdy jednak potrzebna jest większa ochrona, odpowiednie będą majtki chłonne, np. TENA Pants. Dobrze dopasowują się do ciała, przez co zapewniają dyskretną ochronę. Redukowany jest też nieprzyjemny zapach. Zostały wyprodukowane z materiałów, które zapewniają obieg powietrza, a to oznacza, że ryzyko podrażnienia skóry zredukowane zostało do minimum.

Tego rodzaju bielizna została zaprojektowana zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Jest dopasowana do kształtu ciała obu płci, dzięki czemu bardzo dobrze spełnia swoją rolę. Jeśli nie jesteśmy pewni, który jej rodzaj wybrać, można zamówić bezpłatną próbkę z produktami marki TENA.

Życie z nietrzymaniem moczu wcale nie musi być wstydliwe, nie musi oznaczać wykluczenia. Jeśli problem zostanie szybko rozpoznany, a leczenie wdrożone, może być wcale niezauważalny dla otoczenia!

Bibliografia: 

  1. Purc D., Rasała A., Metody leczenia nietrzymania moczu, EJMT 3(8) 2015, s. 29-38.
  2. Miekoś E., Sosnowski M., Zydek C., Czynniki ryzyka występowania i  zapobieganie nietrzymaniu moczu u kobiet, Przegląd Menopauzalny 5, 2004, s. 43-49