Press "Enter" to skip to content

Naukowcy wyjaśniają, co dzieje się z Twoim ciałem, gdy codziennie jesz owsiankę.

Staram się zawsze rozpocząć dzień od owsianki, głównie dlatego, że jest to przyzwyczajenie z dzieciństwa.

Ojciec zawsze twierdził, że owsianka sprawia, iż jestem silniejszy i jak się okazuje, w tym przypadku miał rację. Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, dlatego powinien być zdrowy i dawać energię na cały dzień.

Owsianka to jedna z najlepszych opcji, bo zawiera mnóstwo białka, witamin, węglowodanów i innych składników odżywczych. Dodatkowo ma jeszcze kilka zalet, które specjalnie dla Was zebraliśmy w formie tej listy.

owsianka1

#1. Zmniejsza cholesterol

Większość z nas wie, że błonnik jest dobry dla naszego żołądka, ale czy wiedziałeś, że betaglukan zawarty w owsiance pomaga również obniżyć poziom złego cholesterolu?

#2. Zapobiega rakowi jelita grubego

Wiele badań wykazało, że codzienne spożywanie owsianki zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. W badaniach tych wzięło prawie 2 miliony osób!

#3. Utrata wagi

The Journal of the American College of Nutrition opublikował badanie, w którym połowa uczestników jadła owsiankę na śniadanie, a druga połowa spożywała inne posiłki. Każdy z osób jadła posiłek, który miał 363 kalorie, ale ci którzy spożywali owsiankę, byli syci przez dłuższy czas i dzięki temu o wiele łatwiej było im zrzucić wagę.

#4. Daje więcej energii

Owies zawiera sporo węglowodanów i zapewnia ciału odpowiednią ilość energii. Zmielone płatki owsiane są najlepsze, jeśli chcesz czuć się najedzony. Sprawiają one, że enzymy Twoich zębów i przewodu pokarmowego pracują nieco ciężej, aby rozpuścić ziarno. Oprócz węglowodanów, owies zawiera witaminę B i E, które pomagają ochronić Cię przed wszelkimi chorobami.

#5. Zapobiegają chorobom serca i płuc

Owsianka bogata jest w zdrowe tłuszcze, które pozytywnie wpływają na komórki krwi i jej krążenie. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Harvard udowodniły, że ludzie którzy jedzą owsiankę mają mniejsze prawdopodobieństwo zapadnięcia na choroby serca i płuc. Kobiety, które jedzą 2 – 3 porcje owsianki dziennie, mają 30% mniejsze ryzyko śmierci z powodu ataku serca.

owsianka2

#6. Zawierają dużo białka

Owsianka jest lepsza niż jakiekolwiek inne płatki jeśli chodzi o równowagę pomiędzy białkami, kwasami tłuszczowymi i aminokwasami. Jedna porcja owsianki zawiera 15% dziennego spożycia białka. Jest to idealne rozwiązanie, jeśli chcesz ograniczyć ilość spożywanego mięsa.

#7. Dobra na trawienie

Prawdopodobnie już wiesz, że błonnik wpływa dobrze na trawienie. Powinniśmy go spożywać 25 – 35 gram dziennie. Porcja owsianki zawiera 1/5 dziennego spożycia. Jeśli rozpoczniesz dzień od niej, jesteś na odpowiednim torze. Błonnik pomaga utrzymać dobrą pracę jelit i zapobiega zaparciom. Do tego zapewnia uczucie sytości na dłużej.

#8. Dobra dla Twojej skóry

Owies zawarty jest w większości produktów przeznaczonych do pielęgnacji skóry i pomaga w przypadku jej zapaleń. Badacze twierdzą, że jest też dobry w leczeniu egzemy i podrażnień.

#9. Zawiera dużo antyoksydantów

Owies zawiera mnóstwo antyoksydantów. Pomogą one zarówno w przypadku swędzenia, zapaleń czy za wysokiego ciśnienia krwi.

owsianka3


Więcej na ten temat: Naukowcy wyjaśniają, co dzieje się z Twoim ciałem, gdy codziennie jesz owsiankę.
Źródło: http://www.polubione.pl/

Be First to Comment

Dodaj komentarz