Press "Enter" to skip to content

Masz alergię? Zadbaj o czysty dom

people, healthcare, rhinitis, cold and allergy concept – unhappy woman with paper napkin sneezing over living room background

Alergia jest uznawana za jedną z chorób cywilizacyjnych i dotyka coraz więcej osób, w bardzo różnym wieku. Jeśli sami jesteśmy alergikami albo jeden z domowników cierpi na alergię, musimy szczególnie dbać o porządek w domu. Co zrobić, jeśli praca zawodowa nie pozwala nam na cotygodniowe, gruntowne porządki? Zatrudnić pomoc domową!

Dlaczego czysty dom jest tak ważny dla alergików

Kurz i roztocza, zwłaszcza w okresie grzewczym, dają się we znaki osobom z alergiami, wzmagając objawy skórne – w tym świąd – kaszel, katar oraz inne dolegliwości alergiczne. Dlatego niezwykle ważne jest utrzymywanie porządku w domu, by zapewnić domownikom komfort przebywania w nim. Częste odkurzane, wycieranie kurzu, zmywanie podłóg i wietrzenie pomieszczeń to absolutna konieczność. Najważniejsza zasadą w walce z roztoczami i kurzem jest regularność. Kurz osadza się dosłownie wszędzie, dlatego trzeba go usuwać jak najczęściej. Jeśli alergie nasilają chemiczne środki czystości, możemy je zastąpić myjką i mopem parowym albo środkami naturalnymi – np. mieszanką octu, wody i naturalnych olejków eterycznych. Podczas sprzątania ważna jest dokładność. Nie zapominajmy o zakamarkach, przestrzeniach pod szafkami, a także o kaloryferach. Zbiera się na nich dużo kurzu, który unosi się pod wpływem ciepła, dlatego raz w tygodniu należy je dokładnie wyczyścić. Bardzo istotne jest też regularne odkurzanie i mycie podłóg oraz trzepanie i wietrzenie dywanów oraz chodników. Należy raz w tygodniu zmieniać pościel, a kołdry oraz poduszki, zarówno syntetyczne jak i bawełniane, prać raz na miesiąc. Dobrym rozwiązaniem jest też częste wietrzenie pościeli, materaca oraz pomieszczeń domowych. Warto wiedzieć, że mróz to nasz sprzymierzeniec w walce z alergią, gdyż jest zabójczy dla roztoczy. Zadbajmy również o odpowiednie nawilżenie pomieszczeń w okresie grzewczym. Oprócz nawilżaczy, które wieszamy na kaloryferach, warto zainwestować w elektroniczne urządzenie ultradźwiękowe lub oczyszczacz powietrza, który również zadba o usunięcie duszącego smogu, którego stężenie w powietrzu nasila się niestety zimą.

Jeśli sami jesteśmy zbyt zapracowani, by zadbać o przyjazne otoczenie dla alergika w domu, warto pomyśleć o zatrudnieniu pomocy domowej, która wyręczy nas w codziennych obowiązkach. Poszukiwania odpowiedniej osoby warto zacząć od odwiedzenia portalu www.pomocedomowe.pl.Znajdziemy tam profile kandydatek, ich stawki godzinowe, referencje, zakres obowiązków, jakie mogą wykonywać, doświadczenie, a także przedziały czasowe, w których są dyspozycyjne. Co najważniejsze, na stronie możemy w łatwy sposób od razu znaleźć osoby, które mieszkają w naszym mieście. Jeśli potrzebne jest nam cotygodniowe sprzątanie w Poznaniu, wystarczy, że na stronie głównej znajdziemy nasze miasto i od razu zostaniemy przeniesieni do listy profili osób pracujących w tym regionie.

Pamiętajmy, że usługi pomocy domowej będą jedynie niewielkim obciążeniem dla domowego budżetu, a my zyskamy nie tylko czysty dom przyjazny alergikom, ale także dodatkowy czas wolny, który możemy spędzić z najbliższymi.

Be First to Comment

Dodaj komentarz