Press "Enter" to skip to content

Licówki – zastosowanie i sposób zakładania

Licówki to rodzaj nakładek na zęby, którymi można zasłaniać ubytki. Stanowią alternatywę dla drogich implantów stomatologicznych, choć proces ich zakładania także przebiega wieloetapowo. Jeśli ktoś chce założyć licówki, może wybrać materiał ich wykonania.

Czym są licówki i gdzie można je założyć?

Licówki to nakładki na zęby umożliwiające poprawę estetyki uśmiechu. Są alternatywną dla bardzo drogich implantów stomatologicznych, ponieważ koszty ich założenia są blisko o połowę tańsze. Licówki wykonuje się z różnych materiałów, ale są one równie trwałe, co wkręty. Niektóre nakładki mogą przetrwać na zębach pacjenta nawet kilka lat bez konieczności wymiany.

W przypadku takich nakładek jak licówki, Warszawa i inne miasta oferują pełny zakres usług związany z założeniem, a następnie dalszą opieką nad uzębieniem pacjenta. Obecnie licówki można założyć w praktycznie każdej klinice stomatologicznej, w której jest specjalista implantologii. Ostateczna cena nakładek jest zależna od materiału wykonania oraz ilości zębów.

Rodzaje licówek

Zadaniem licówek jest zakrycie wszystkich niedoskonałości w uzębieniu, których nie da się skorygować za pomocą innych, mniej kosztownych zabiegów. Zanim dojdzie do założenia, pacjent musi dokonać wyboru materiału, który chciałby nosić. Można wybrać spośród:

  • akrylu – licówki akrylowe są najtańsze, ponieważ cechuje je dość krótka trwałość. Powinny być wymienione po dwóch latach. Nie są też tak odporne na uszkodzenia, jak inne nakładki;
  • kompozytu – licówki kompozytowe wykonuje się z mieszaniny różnych materiałów. Są lepsze, niż akryl, ponieważ bardziej odporne na złamania i inne urazy mechaniczne. Ich wadą jest niestety sztuczny wygląd, dlatego pacjenci rzadko je wybierają;
  • ceramiki – mieszanina materiałów, z których wykonuje się licówki ceramiczne, jest wypalana w piecu. W związku z tym są one dużo droższe od akrylowych i kompozytowych. Ponadto o wiele trwalsze i bardziej zbliżone kształtem do naturalnych zębów;
  • porcelany – licówki porcelanowe są najdroższym rodzajem nakładek, ponieważ cechuje je duża trwałość i elastyczność. Wykonuje się je z masy porcelanowo-akrylowej. Są bardzo komfortowe w użytkowaniu. Można je zakładać na dowolnie wybrany ząb.

Proces zakładania licówek jest długotrwały, ale to dobry sposób na poprawę estetyki uśmiechu bez konieczności podchodzenia do zabiegów implantacji.

Jak się zakłada licówki?

Żeby założyć licówki, trzeba mieć zdrowe zęby i wyleczone wszystkie ubytki. Nakładki mocuje się na dwa sposoby. Można to zrobić z uprzednim szlifowaniem zębów lub bez. Dobór metody zależy od pacjenta i stomatologa. Bardziej komfortowa jest ta, w której nie ściera się zębów, ponieważ nie dochodzi wtedy do podrażnień ani naruszenia tkanki. Sprawdza się ona jednak tylko wtedy, gdy pacjent ma równe zęby. Jeśli nie, szlifowanie jest niezbędne, ponieważ założona na krzywy ząb licówka będzie wyglądała nieestetycznie. Nakładki są mocowane do zębów specjalnym mocnym klejem, ale przed tą czynnością lekarz pobiera wycisk z uzębienia pacjenta. Jest on niezbędny, by dopasować licówki do kształtu naturalnych zębów.

Be First to Comment

    Dodaj komentarz