Press "Enter" to skip to content

Kiedy zdecydować się na implanty zębów i które wybrać?

Implant zębowy, co to jest? Spróbujmy podejść do tematu czysto technicznie. Implant to tytanowa śruba, która jest umieszczona w kości pacjenta (szczęka lub żuchwa) w zdecydowanej większości przypadków w miejscu, w którym kiedyś był ząb. Tak więc sam implant zębowy zastępuje korzeń zęba i jest w całości „schowany” w kości. Do implantu przymocowywany jest łącznik, a na łączniku osadzana jest korona, proteza lub most (przyklejana, przykręcana lub po prostu zatrzaskiwana).

Taki wstęp ma za zadanie uświadomić czytelnikowi, że leczenie implantologiczne składa się z dwóch części. Zabieg tzw. implantacji (wprowadzania implantu do kości) to domena czysto chirurgiczna, natomiast odbudowa protetyczna (wykonanie i połączenie pracy protetycznej z implantami) to już  „królestwo” lekarza protetyka.

Kiedy zdecydować się na implanty?

Powiedzieliśmy, że implant zastępuje korzeń zęba.

Tak więc mamy 3 grupy przypadków, gdy implanty są dla nas bezcenne:

  1. Klasyczne leczenie protetyczne jest niemożliwe lub niesatysfakcjonujące, ponieważ brakuje nam odpowiedniej ilości zębów do jego realizacji lub te które pozostały są z jakiegoś powodu nie do wykorzystania
  2. Wprowadzenie jednego lub kilku implantów daje nam możliwość samodzielnej odbudowy i nie musimy „korzystać” z pomocy zębów własnych pacjenta (po prostu nie musimy ich szlifować i pozostają one nienaruszone)
  3. Pacjent nie ma własnych zębów, użytkowana proteza całkowita jest niewygodna lub niekomfortowa. Wtedy wprowadzenie nawet tylko 2 implantów np. w miejscu kłów daje szansę wykonania protezy, która będzie stabilna i relatywnie wygodna.

Tak jak widzimy zastosowanie implantów daje zespołowi lekarz-pacjent zdecydowanie więcej możliwości leczenia i odbudowy zębów i uśmiechu.

Podjęta decyzja „Tak chcę implanty” i pojawia się dylemat „Które mam wybrać?”

Z puntu widzenia pacjenta najistotniejszy jest podział implantów na jedno i dwuetapowe:

– Implant jednoetapowy to tytanowa śruba, która jest wprowadzone w kość wraz z łącznikiem podczas jednego zabiegu chirurgicznego i może  być od razu odbudowana protezą.

Jest to najpierw odbudowa tymczasowa, a dopiero po kilku tygodniach wykonywana jest odbudowa ostateczna. Rzeczywiście efekt wizualny jest natychmiastowy, ale musimy pamiętać, że taki implant utrzymuje się w kości tylko mechanicznie (jak analogicznie wkręt w ścianie).

– Implant dwuetapowy to tytanowa śruba, która również jest wprowadzana do kości, ale nie posiada łącznika, a następnie pozostawiana w kości na okres 3-6 miesięcy bez obciążenia. Dlaczego czekamy?

Przez ten okres dochodzi do osteointegracji. Jest to nic innego jak połączenia żywej tkanki kostnej z powierzchnią implantu (implant staje się integralną częścią organizmu), a takie łączenie jest trwalsze i bardziej odporne na obciążenia.

Po tych 3-6 miesiącach ma miejsce drugi zabieg, odsłonięcie implantu i zamontowanie śruby gojącej, która ma za zadanie wymodelować dziąsło wokół implantu. Proces ten trwa około 2 tygodni i dopiero po tym czasie montuje się łącznik i wykonuje gotową koronę lub most.

W takim razie które implanty zębowe wybrać?

W mojej opinii pacjent nie jest w stanie samodzielnie dokonać wyboru, ponieważ nie jest w tej kwestii specjalistą. Ważnym jest, żeby zrozumieć mechanikę działania implantów i posiąść ogólną wiedzę dotyczącą leczenia implantologicznego. To wszystko w połączeniu z wiedzą, doświadczeniem i empatią lekarza dadzą szansę dokonania jedynego i słusznego wyboru.

Po prostu, umówić wizytę z poleconym lekarzem implantologiem  i „przegadać” temat.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami Ortoprotex.pl

Be First to Comment

    Dodaj komentarz