Press "Enter" to skip to content

Jaką kosiarkę wybrać? Zobacz wskazówki

Kosiarka traktorek – dla kogo będzie najlepszym rozwiązaniem

 

Jeżeli twój trawnik jest na tyle duży, że koszenie go kosiarką spalinową zwyczajnie cię męczy i zajmuje przy tym dużo czasu, pomyśl o inwestycji w traktorek kosiarkę. Przy pomocy takiego urządzenia szybko i bardzo wygodnie skosisz trawnik o powierzchni od 1000 nawet do 5000 metrów kwadratowych.

Na tym jednak nie kończą się zalety traktorka ogrodowego. Może być on pomocny podczas wielu innych prac, takich jak odśnieżanie czy transport ziemi w przyczepie. Możliwe jest bowiem podłączenie do urządzenia odśnieżarki czy pługu. Wymaga to pewnej wprawy, ale z czasem na pewno będziesz w stanie opanować tę czynność.

Warto zauważyć, że praca w ogrodzie przy pomocy takiego urządzenia jest możliwa przy minimalnym nakładzie pracy fizycznej. Dlatego traktorki będą bardzo pomocne nie tylko właścicielom ogrodów o wielkiej powierzchni, ale też osobom starszym i słabszym fizycznie.

 

Kosiarka spalinowa – kiedy warto w nią inwestować

 

Jeśli twój ogród ma powierzchnię od 500 do 2000 metrów kwadratowych, rozważ zakup kosiarki spalinowej. W odróżnieniu od kosiarki elektrycznej, nie ma konieczności podłączania jej do prądu, zatem możesz zapomnieć o plączącym się podczas pracy kablu.

Jeśli wybierasz produkt tego typu, zwróć uwagę na kilka rzeczy. Przede wszystkim na rodzaj rozruchu. Rozruch manualny będzie wymagał silnego pociągnięcia za linkę. Łatwiejsze do uruchomienia są kosiarki z rozruchem automatycznym lub elektronicznym.

Sprawdź koniecznie, czy wybrana kosiarka posiada napęd. Urządzenie z napędem będzie zawsze łatwiejsze w obsłudze, ponieważ nie ma potrzeby go pchać.

Ważna jest też moc silnika. Przeważnie poleca się urządzenia o mocy 3 KM (konie mechaniczne), czyli około 2,2 kW (kilowata). Poradzą sobie one nawet z trawnikiem o powierzchni 1400 m2.

Sprawdź też, czy kosiarka posiada wyrzut boczny czy tylny. W pierwszym przypadku, trawa będzie podczas koszenia wyrzucana z boku na trawnik. Funkcja wyrzutu tylnego oznacza, że trawa będzie gromadzona w specjalnym zbiorniku umieszczonym z tyłu kosiarki.

 

Kosiarka elektryczna – czy warto w nią inwestować

 

Kosiarki tego typu wymagają podłączenia długim kablem do sieci elektrycznej. Takie produkty są przeważnie najtańsze. Nie oznacza to jednak, że prezentują złą jakość. Z pewnością mogą one być bardzo pomocne, ale trzeba być świadomym, że są one dedykowane niewielkim trawnikom – maksymalnie do 800 metrów kwadratowych.

 

Kosiarka akumulatorowa – ekologiczna i wygodna

 

Ciekawym i wartym uwagi produktem jest też kosiarka akumulatorowa. Taka kosiarka jest zasilana prądem, ale nie wymaga użycia kabla. Nie musisz zatem uważać na ciągnący się pod nogami przewód, nie musisz też stale znajdować się w pobliżu gniazdka. Kosiarka akumulatorowa jest też lżejsza od spalinowej i pracuje ciszej. Co bardzo ważne – nie zanieczyszcza powietrza.

Taka kosiarka łączy zatem zalety kosiarki elektrycznej i spalinowej. Jest to produkt uniwersalny, który sprawdzi się zarówno w przypadku małych jak i większych trawników.