Press "Enter" to skip to content

Jak wzmocnić skarpę za pomocą geokratki?

fot: geoproduct.pl

Kratka trawnikowa, czyli tak zwana geokratka to obecnie najłatwiejszy i najbardziej praktyczny sposób na zabezpieczenie skarpy czy nasypu w ogrodzie. Zobaczmy, jak krok po kroku wzmocnić skarpę przy pomocy tego materiału i czy montaż kratki trawnikowej na pochyłym terenie jest rzeczywiście taki prosty.

Kratka trawnikowa na skarpie – czy warto?

Zastosowanie kratki trawnikowej do wzmocnienia skarpy w ogrodzie, czy na terenach zielonych ma całkiem sporo zalet. Po pierwsze możemy zrobić to samodzielnie, bez pomocy zewnętrznej firmy. Sam proces montażu jest bardzo prosty, o czym możecie przekonać się poniżej. Geokrata pozwala na stworzenie czynnej biologicznie powierzchni i zachowanie naturalnego obiegu wody. Dodatkowo kratka trawnikowa wykonana jest z odpornego na warunki atmosferyczne tworzywa. Często jest to tworzywo pochodzące w całości z recyclingu. Jeśli planujemy obsadzenie skarpy roślinami to geokrata również będzie strzałem w dziesiątkę. Nadaje się ona idealnie do obsadzenia zarówno trawą, jak i różnymi gatunkami roślin ozdobnych.

Montaż kratki trawnikowej na skarpie – krok po kroku

Jak już wspomnieliśmy dużym plusem wzmocnienia skarpy geokratką jest to, że możemy wykonać je samodzielnie. Sam proces montażu kratki trawnikowej na skarpie czy nasypie, nie jest niczym skomplikowanym. Wiele zależy od odpowiedniego przygotowania gruntu oraz dobrania typu kratki trawnikowej. Warto upewnić się, że wybrana przez nas geokrata jest przystosowana do montażu na skarpie. Wybór mamy dosyć szeroki. Możemy skorzystać z uniwersalnej kratki trawnikowej na różne nawierzchnie lub wybrać typ przystosowany specjalnie do skarp i nasypów jak geokrata S60s. Jej konstrukcja oraz wielkość oczek zostały specjalnie dostosowane do pochyłej powierzchni.

Sprawdźmy teraz, jak krok po kroku wykonać wzmocnienie skarpy kratką trawnikową:

  • Krok 1 to usunięcie ze zbocza skarpy całej roślinności, kamieni i śmieci oraz wyrównanie skarpy.
  • Krok 2 – układamy segmenty kratki trawnikowej rzędami, łącząc je ze sobą specjalnymi zaczepami. Poszczególne segmenty kratki możemy docinać, aby jak najlepiej dopasować kratkę do ukształtowania terenu.
  • Krok 3 to przymocowanie geokraty do podłoża. Służą do tego kotwy z tworzywa sztucznego, w przypadku miękkiego gruntu, lub kotwy stalowe, jeśli grunt jest bardzo twardy, lub kamienisty.
  • Krok 4 polega na wypełnieniu otworów ekokratki. Jeśli planujemy obsadzenie skarpy roślinami ozdobnymi lub trawą, wypełniamy je żyzną ziemią. Kratkę możemy wypełnić również ozdobnym tłuczniem. Jeśli nasz wybór padnie na trawę, otwory ekokratki możemy wypełnić od razu mieszaniną ziemi i nasion.

Inne sposoby na zabezpieczenie skarpy przed osuwaniem się

Oczywiście zabezpieczenie skarpy można również wykonać z innych materiałów niż kratka trawnikowa. W większości przypadków będziemy jednak potrzebowali pomocy profesjonalistów, co może znacznie zwiększać koszty całej inwestycji. A oto kilka sposobów na to jak jeszcze można zabezpieczyć zbocze skarpy przed osuwaniem się i wypłukiwaniem ziemi. 

  • Podzielenie skarpy na stopnie ograniczone murkami oporowymi. Tego rodzaju rozwiązaniem można stosować w przypadku dużych wzniesień. Efekt tarasów może stworzyć malowniczy widok i daje spore do popisu w aranżacji ogrodu.
  • Ażurowe płyty betonowe często służyły do zabezpieczenia skarp w przeszłości. Ze względu na duży ciężar są dosyć kłopotliwe w montażu. A ich nieodpowiednie położenie może grozić osunięciem się ciężkich płyt.
  • Najprostszym sposobem jest obsadzenie skarpy roślinami lub darnią. Niestety do czasu pełnego ukorzenienia się roślin, skarpa nadal będzie narażona na erozję i osuwanie się ziemi. Tego rodzaju wzmocnienie skarpy spełni swoją funkcję jedynie w przypadku bardzo małych wzniesień.

Materiał do zabezpieczenia skarpy powinien być dobrany odpowiednio do jej rozmiarów, kąta nachylenia zbocza itd. Kratka trawnikowa jest rozwiązaniem najbardziej uniwersalnym, które da się zastosować praktycznie w każdym przypadku. Co ważne jest to również rozwiązanie, które posłuży nam długie lata.

Be First to Comment

Dodaj komentarz