Press "Enter" to skip to content

Jak długo i intensywnie ćwiczyć na rowerze stacjonarnym – plan treningowy mieszany

Rower stacjonarny jest bardzo uniwersalnym sprzętem treningowym. Dla jednych będzie pełnił rolę podstawowego urządzenia w ćwiczeniach nakierowanych na spalanie kalorii. Dla innych będzie elementem wytrzymałościowym w treningu mieszanym. Z kolei dla biegaczy sprawdzi się wtedy, gdy w trakcie kontuzji chcą zadbać o formę, jednocześnie nie narażając kolan na przeciążenia. Jak ćwiczyć na rowerze, by jednocześnie dbać o wytrzymałość i o siłę nóg?

Sprzęt cardio do ćwiczenia siły?

Część osób może się oczywiście zdziwić wzmianką o sile. Niepotrzebnie. Rowery stacjonarne oczywiście są głównie sprzętem cardio, jednak dzięki możliwości regulowania oporu pozwalają symulować jazdę pod górę. To zaś może bardzo znacząco wpłynąć na trenowanie siły nóg. Odpowiednie korzystanie z tej możliwości sprawia, że rowery świetnie wpasowują się w trening mieszany.

Oczywiście przy się przy tym odpowiednio dobrany rower stacjonarny – Prosportowy.pl jako hurtownia sprzętu sportowego pozwoli znaleźć taki, w którym zakres regulowanych oporów będzie odpowiednio szeroki.

Podstawa to trening interwałowy

Interwały to trening przeplatający aktywność „mocną” i „lekką”. Najczęściej wspomina się o nim w kontekście tabaty, w której pomiędzy momentami szybkich ćwiczeń następuje krótka przerwa (zazwyczaj praca trwa 20 sekund, a przerwa 10). W przypadku jazdy na rowerze można to zastąpić jazdą na maksymalnej szybkości przeplatanej luźnym, powolnym pedałowaniem.

Alternatywą może być jazda ciągła, w większych przedziałach czasowych, w których po przykład na każdej minucie jazdy w stanie „zwykłej” intensywności (lub wręcz z obniżonym oporem) może następować pół minuty jazdy z ustawionym dokręconą regulacją siły – co może symulować jazdę po terenie nierównym, z dużą liczbą podjazdów.

Co daje interwał?

Oczywiście można zastanawiać się czy nie lepiej postawić na dłuższą jazdę, w której opór cały czas jest ustawiony na wyższy stopień. Okazuje się jednak, że interwały są jedną z najefektywniejszych metod podwyższania wydajności. W przypadku korzystania ze zmiennej regulacji oporu pomagają też w ćwiczeniu zarówno wytrzymałości, jak i siły – to zaś sprawdza się w przypadku treningu mieszanego.

Nie tylko rower

Warto pamiętać, że rower to nie wszystko i zadbać o włączenie w plan treningowy ćwiczeń wykorzystujących różne akcesoria fitness. Tych jednak jest sporo. Które warto wybrać? O tym dowiesz się z tekstu „wybieramy sprzęt sportowy do domowej siłowni – czego nie może zabraknąć”, do przeczytania którego bardzo zachęcamy.

Be First to Comment

    Dodaj komentarz