Press "Enter" to skip to content

Dlaczego warto wybrać szlifierkę prostą?

Szlifowanie i obróbka różnych materiałów to zadanie, które wymaga specjalnych narzędzi. Ręczne nie zawsze zdają egzamin, bo ich wykorzystanie jest bardzo nieefektywne i czasochłonne. Warto zatem poznać takie urządzenie jak szlifierka prosta, która doskonale sprawdzi się w wielu różnych zastosowaniach.

Szlifierka prosta – zastosowanie

Szlifierka prosta to narzędzie, które może się znaleźć w skrzynce z narzędziami wielu różnych specjalistów. Z pewnością przyda się ślusarzom i spawaczom, którzy wykorzystywać je będą do obróbki i szlifowania krawędzi rur w miejscu cięcia oraz miejsc spawania. Przydadzą się również osobom wykonującym konstrukcje stalowe czy instalatorom, którzy w swojej pracy również często wykonują instalacje z rur różnego rodzaju.

Szlifierka prosta może być też stosowana do obróbki kamienia, choć nie każdy model szlifierki ma wystarczającą moc, by poradzić sobie z tak twardym materiałem.

Szlifierka prosta przyda się również przy innych pracach budowlano-remontowych, a zatem powinna się obowiązkowo znaleźć wśród narzędzi wszystkich ekip remontowo-budowlanych. Mogą ją wykorzystać do przeróżnych prac także osoby zajmujące się majsterkowaniem hobbystycznie.

Szlifierka prosta – cechy charakterystyczne

Szlifierka prosta to narzędzie małych rozmiarów zasilane energią elektryczną. Dzięki niewielkim rozmiarom łatwo można nią manewrować, co sprzyja wykonywaniu szlifowania w miejscach trudnodostępnych. Najważniejszą jej częścią jest miejsce mocowania elementów ściernych. Ich wielkość jest różna w zależności od modelu, ale dostępne na rynku szlifierki proste pozwalają na montaż ściernic o maksymalnej średnicy nawet 150mm.

Szlifierka prosta – co można nią szlifować?

Szlifowanie z użyciem szlifierki prostej odbywa się z pomocą różnego rodzaju ściernic. Różnią się one między sobą kształtem, wielkością oraz materiałem, z którego są wykonane. Są ściernice przeznaczone do metalu, do drewna, ostrzejsze, drobniejsze. Są szlifierki proste wyposażone w kamień szlifierski, które sprawdzają się przy najcięższych pracach.

Jednym słowem różnorodność jest ogromna, a jedną z zalet szlifierki prostej jest to, że można do niej zamocować ściernice różnego rodzaju. Oznacza to, że zamiast kupować kilka różnych urządzeń do szlifowania elementów wykonanych z różnego materiału, można kupić szlifierkę prostą i z jej pomocą wykonywać prace szlifierskie, wymieniając jedynie końcówki.

Szlifierka prosta – parametry

Przy wyborze szlifierki prostej warto zwracać uwagę na takie parametry jak prędkość obrotów i moc szlifierki. Profesjonaliści, szczególnie ci, którzy potrzebują szlifierki do obróbki metali, wybierają szlifierki o największych prędkościach, nawet do 25000 obr/min. Profesjonaliści wybierają również szlifierki proste o największej mocy czyli nawet do 1800W, bo to daje im gwarancję szybkiego i skutecznego wykonania szlifów.

Szlifierka prosta – komfort użytkowania

Rozważając zakup szlifierki prostej warto zwrócić uwagę na jej niewielkie rozmiary i wagę, co gwarantuje wygodę w trakcie użytkowania. Pozwala również w łatwy sposób precyzyjnie manewrować szlifierką, co znacząco ułatwia wykonywanie szlifów wymagających szczególnej dokładności.

Szlifierki proste są wyposażone również w zabezpieczenia przeciwpyłowe różnego typu, dzięki którym nie trzeba się martwić, że pył powstały podczas szlifowania dostanie się do oczu czy uszkodzi skórę osoby korzystającej ze szlifierki. Zabezpieczenie przeciwpyłowe chroni również silnik szlifierki, nie pozwalając na zanieczyszczenie go drobnym pyłem, co mogłoby doprowadzić do częściowego, a nawet całkowitego uszkodzenia silnika.

Warto pamiętać, że szlifierki proste, jako urządzenia elektryczne, są urządzeniami cichymi. Sama ich praca nie generuje wiele hałasu, a poziom hałasu może wzrosnąć jedynie podczas wykonywania szlifów, gdyż starcie ściernicy ze szlifowanym materiałem, może być niezbyt przyjemne dla ucha.

Szlifierki proste dla profesjonalistów, te z najwyższej półki, są wyposażone dodatkowo w systemy tłumienia drgań. Dzięki nim jeszcze dodatkowo wzrasta komfort pracy, co ma szczególne znaczenie, jeśli osoba obsługuje szlifierkę przez dłuższy czas.

Patrząc na powyższy opis szlifierek prostych większość osób, które potrzebują skutecznego, wygodnego i poręcznego narzędzia do szlifowania stwierdzi, że szlifierka prosta jest właśnie tym, czego potrzebują. Szlifierki proste mają zatem niemal same zalety, a jedną z ważniejszych jest ich uniwersalność. Dzięki niemu to jedno narzędzie może służyć do szlifowania bardzo wielu różnych materiałów, a szeroki wybór ściernic daje niemal nieograniczone możliwości zastosowania. To idealne urządzenie dla wszystkich lubiących wielofunkcyjne narzędzia o niewielkich rozmiarach, które sprawdzi się nie tylko jako narzędzie dla profesjonalistów, ale również przyda się w warsztacie amatorów.

Be First to Comment

Dodaj komentarz