Press "Enter" to skip to content

Czy opiekunka do dzieci może również gotować dla nich?

Mother and daughter cooking dinner in kitchen

Dobra opiekunka dla dziecka to bezcenny skarb, jednak znalezienie osoby, która spełni zarówno nasze oczekiwania, jak i znajdzie nić porozumienia z maleństwem, nie należy do najprostszych. Jak znaleźć nianię idealną? Gdzie rozpocząć poszukiwania? I wreszcie: kiedy już znajdziemy odpowiednią kandydatkę, czego tak naprawdę możemy od niej wymagać?

Co powinna robić niania?

Obowiązki niani najlepiej ustalić już na samym początku współpracy. Pamiętajmy, że nadrzędnym zadaniem niani jest opieka nad dzieckiem i o ile przy maluszku, który sporo śpi, możemy prosić ją o pomoc w lekkich pracach domowych dotyczących szkraba, jak np. wrzucenie jego ubranek do pralki czy poskładanie suchego już prania, o tyle przy ruchliwym dwu albo trzy latku będzie to już znacznie trudniejsze. Niania powinna w godzinach pracy poświęcać całą swoją uwagę dziecku – bawić się z nim, czytać książeczki, rozmawiać oraz, jeśli pogoda na to pozwala, chodzić na dłuższe spacery. Czas spędzony na kreatywnej zabawie jest bardzo ważny dla rozwoju naszego brzdąca, a my po powrocie z pracy nie jesteśmy przecież w stanie nadrobić wszystkich zaległości w tej kwestii. W przeważającym stopniu obowiązek ten spada więc na nianię. Oczywiście do zadań opiekunki należy również ubieranie, przebieranie, przewijanie oraz inne czynności higieniczne przy dziecku.

Dobrze wiemy, ile uwagi, energii i czasu wymaga opieka nad małym szkrabem, jeśli więc codziennie zastajemy wysprzątane mieszkanie i ugotowany obiad dla całej rodziny, to niestety odbywa się kosztem dziecka. Nie wymagajmy cudów, wystarczy, że niania przygotuje lub odgrzeje wcześniej sporządzone przez nas posiłki dla dziecka i zostawi dom w takim stanie, w jakim go zastała. Oczywiście jeśli sprzątanie lub gotowanie jest elementem zabawy z dzieckiem, mającym na celu jego rozwój psychoaktywny, nie ma w nim nic złego. Nie możemy natomiast wymagać od niani, żeby pełniła również obowiązki sprzątaczki i kucharki.

Jak znaleźć opiekunkę?

Znalezienie osoby, która spełni nasze oczekiwania, wymaga czasu. Najlepiej jest więc rozpocząć poszukiwania od razu, kiedy tylko ustalimy, że zachodzi konieczność zaangażowania niani. Metod szukania odpowiednie osoby jest kilka. Można szukać opiekunki z polecania rodziny, znajomych i sąsiadów. Można również przejrzeć ogłoszenia w lokalnej prasie albo w Internecie. Z pomocą śpieszy nam portal niania.pl, na którym znajdziemy ogłoszenia i profile osób zajmujących się opieką nad dziećmi. Co ważne, od razu znajdziemy tam referencje oraz ocenę danej niani według użytkowników portalu. Jeśli potrzebna jest nam opiekunka do dziecka w Katowicach, wystarczy, że na głównej stronie portalu odszukamy nazwę miasta i od razu zostaniemy przeniesieni do listy osób zajmujących się opieką nad dziećmi w tym regionie.

Pamiętajmy, że poza samym wyborem konkretnej niani musimy przejść jeszcze okres próbny, czyli wzajemnego poznawania się. Przez pierwszy miesiąc lub 2 tygodnie, zanim zacznie pracę regularną, profesjonalna niania będzie przychodzić jedynie na krótkie wizyty, by złapać kontakt z dzieckiem oraz ustalić z rodzicami szczegóły opieki nad nim.

Be First to Comment

Dodaj komentarz