Press "Enter" to skip to content

Czy mój partner ma depresję?

Jak sprawdzić czy mój partner cierpi na depresję? Co robić gdy ma depresję? Dowiedz się jak radzić sobie z depresją w związku.

Depresja to często pojawiające się zaburzenie nastroju. Z danych WHO wynika, że jest to czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie. Depresję można przechodzić w różnym nasileniu od delikatnego epizodu depresyjnego, przez depresję jako reakcję na stratę, po poważny stan depresji endogennej, która wynika z nieprawidłowego funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego. W przypadku depresji endogennej konieczna będzie farmakoterapia. Najważniejsze objawy depresji to: obniżenie nastroju, brak motywacji, zmiana wzoru i jakości snu, zmiana sposobu odżywiania się, brak energii, apatia. Popkultura przekazuje nam obraz osoby cierpiącej na depresję, która leży, szlocha i jest cały czas smutna. Dobrze pamiętać, że każdy z nas ma inne mechanizmy obronne, inny temperament i inaczej zareaguje na trudności. Osoba, która się dużo śmieje też może cierpieć na depresję. Depresja u każdej osoby przejawia się w różny, zindywidualizowany sposób i dlatego też tak trudno trafnie ją rozpoznać.

Czy mój partner ma depresję?

Jeżeli zastanawiasz się czy Twój partner jest w depresji odpowiedz sobie na kilka ważnych pytań:

1. Jak dużo objawów depresji występuje u Twojego partnera?

2. Jak bardzo te objawy są nasilone?

3. Czy w rodzinie Twojego partnera są osoby które chorowały na depresję?

4. Czy twój partner ma już za sobą epizod depresji?

5. Czy w życiu Twojego partnera zaszła ostatnio poważna zmiana?

Co robić gdy partner ma depresję?

Jeżeli na trzy ostatnie pytania odpowiesz twierdząco to znaczy, że prawdopodobnie Twój partner właśnie przeżywa epizod depresji. Co zrobić w takiej sytuacji? Pomóc partnerowi znaleźć terapeutę. Terapia jest konieczna w przypadku depresji, jest źródłem wsparcia i poczucia bezpieczeństwa. Pomyśl również o wsparciu terapeuty dla siebie – aby być dla kogoś wsparciem trzeba samemu być w pełni sił. Dobrych terapeutów znajdziesz np. na platformie trzymsie.pl. Twój partner na pewno potrzebuje twojego wsparcia, ale pamiętaj, że nie zastąpisz profesjonalnej pomocy a nawet, że taka próba będzie dla ciebie zbyt obciążająca. Terapia będzie dla was pomocą.

Be First to Comment

    Dodaj komentarz