Press "Enter" to skip to content

Czy koślawość kolan trzeba leczyć?

Koślawość kolan

Koślawość kolan to wada ustawienia kończyn dolnych, występująca przede wszystkim u dzieci. W pewnym wieku koślawe kolana to niejako stan fizjologiczny, który nie wymaga leczenia. Jeżeli jednak nie mija, konieczne są już konsultacja ortopedyczna i wdrożenie odpowiednich działań.

Z tekstu dowiesz się:

 • czym jest koślawość kolan,
 • jakie mogą być przyczyny koślawych kolan,
 • jak można leczyć kolana koślawe.

Koślawość kolan to wada, w przebiegu której staw kolanowy jest zbliżony do osi pośrodkowej ciała, zaś oś podudzia tworzy z osią uda po stronie przyśrodkowej kolana kąt większy niż 180°. U dzieci w wieku 4-5 lat odstęp mierzony pomiędzy kostkami przyśrodkowymi – przy zwartych i wyprostowanych kolanach – wynosi około 4-5 cm. Odchylenie od tych norm w danym przedziale wiekowym jest uważane za wadę.

Koślawe kolana – leczyć czy nie?

U dzieci tuż po urodzeniu naturalnym stanem jest tzw. szpotawość kolan – odwrotne od koślawości ustawienie kolan od siebie. Wraz z rozwojem dziecka, zwłaszcza po rozpoczęciu nauki chodzenia, u większości dzieci kolana w zupełnie naturalny sposób zmieniają się na koślawe. Jest to tzw. fizjologiczna koślawość kolan, najbardziej widoczna między 2. a 4. rokiem życia. Nie wymaga leczenia, a jedynie stałej obserwacji, m.in. podczas regularnych bilansów zdrowia dziecka.

Koślawe kolana powinny zanikać u dzieci między 4. a 6. rokiem życia. Jeżeli tak się nie dzieje, należy się udać z maluchem do lekarza – pediatry, a jeszcze lepiej do ortopedy. Może to bowiem świadczyć o rozwoju patologicznej koślawości kolan, która wymaga postępowania specjalistycznego.

Kolana koślawe – przyczyny

Patologiczna koślawość kolan może mieć różne podłoże. Czasami o jej występowaniu przesądzają predyspozycje genetyczne, wrodzone choroby układu kostnego lub tkanki łącznej, a także zaburzenia wchłaniania wapnia. Ryzyko zwiększają również:

 • niedobór aktywności fizycznej,
 • nadwaga i otyłość,
 • przebyte wcześniej urazy kolana,
 • krzywica,
 • choroba Pageta,
 • przeciążenia kończyn,
 • nieprawidłowe zrośnięcie kości po złamaniach.

Lekarz jest w stanie rozpoznać koślawość kolan już na podstawie badania wzrokowego, choć dla potwierdzenia diagnozy zazwyczaj zleca również RTG kończyn dolnych. Inne badania obrazowe są przeprowadzane rzadko.

Koślawość kolan – leczenie

Kolana koślawe leczy się przede wszystkim zachowawczo. Dziecko powinno brać udział w prowadzonych przez wyspecjalizowanego fizjoterapeutę ćwiczeniach korekcyjnych, które – po opanowaniu podstaw – należy wykonywać również w warunkach domowych pod kontrolą rodziców.

Ważne są także nauka poprawnego chodu i stania, a także unikanie długiego stania w rozkroku. U dziecka stosuje się czasem specjalistyczne wkładki oraz obuwie ortopedyczne, konieczne jest także leczenie często współwystępującego z koślawością kolan płaskostopia. Dziecko powinno być zachęcane do uprawiania określonych dyscyplin sportu. Zaleca się m.in. jazdę na rowerze, jazdę konną, pływanie kraulem oraz piłkę nożną.

Jeżeli te metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów lub koślawe kolana są bardzo zaawansowane, ortopeda może zalecić dziecku noszenie specjalnych aparatów odciążających zewnętrzne nasady stawów kolanowych. W skrajnych przypadkach może zostać wykonana także operacja – tzw. osteotomia korekcyjna. W jej trakcie lekarz przecina kości i ustawia je w prawidłowy sposób.

Kolana koślawe nie muszą wymagać leczenia – warto jednak obserwować, czy wada u dzieci cofa się wraz z wiekiem. Jeśli nie, należy koniecznie zgłosić się do ortopedy!

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/rehabilitacja/137890,koslawosc-kolan-i-stop-u-dzieci http://www.czaplinek.pl/sites/default/files/attachment/poradnik.pdf https:/pedagogika-specjalna.edu.pl/pedagogika-lecznicza/kolana-koslawe-propozycje-cwiczen/

Be First to Comment

  Dodaj komentarz