Press "Enter" to skip to content

Cierpisz na bóle kręgosłupa? Zobacz, jak sobie pomóc!

Siedzący tryb życia, zbyt mała dawka ruchu, nieprawidłowe nawyki – każdy z tych czynników może prowadzić do przewlekłych bólów kręgosłupa. Zobacz, w jaki sposób poradzić sobie z tą dolegliwością, gdy się już pojawi.

Bóle kręgosłupa to bolączka wielu osób – zarówno uczniów, studentów, pracowników biurowych, jak też sportowców czy seniorów. Mogą wynikać ze zmian zwyrodnieniowych, niehigienicznego trybu życia, ale i naturalnych procesów starzenia organizmu. Nowoczesne techniki operacyjne z wykorzystaniem endoskopu, ale również szereg metod nieinwazyjnych pozwala pozbyć się bólu.

Gdzie szukać pomocy w przypadku nawracających bólów kręgosłupa?

Wsparcia pacjentom cierpiącym na dokuczliwe bóle kręgosłupa udziela klinika ortopedii i neurochirurgii w Warszawie. Ortopeda Paweł Wichrowski specjalizuje się w chirurgii kręgosłupa, przeprowadza operacje kręgosłupa z dostępów przednich, bocznych i tylnych z zastosowaniem implantów w chorobach zwyrodnieniowych, onkologicznych i urazach. Umów się na wizytę, wchodząc na stronę internetową https://formgl.pl/zespol/pawel-wichrowski/.

Metody zachowawcze radzenia sobie z bólem kręgosłupa

Bóle kręgosłupa można zwalczyć we własnym zakresie. Podstawą jest zachowanie codziennej higieny ruchu. Niezbędne są regularne ćwiczenia. W wielu przypadkach przyda się również rehabilitacja pod okiem specjalisty. Trzymanie jednej nogi na drugiej, nieprawidłowa pozycja podczas czytania książki, prowadzenia jazdy czy siedzenia na wykładzie – złe nawyki wpływają na powstanie bólu. Ucisk na struktury nerwowe można zmniejszyć, udając się na wizytę do fizjoterapeuty. Sposób ten zalicza się do metod nieinwazyjnych.

Profilaktyka – zobacz, jak zadbać o kręgosłup, by nie zachorował

Pośród metod zapobiegawczych wielu lekarzy wymienia regularną aktywność fizyczną, taką jak chodzenie na basen, uprawianie jogi czy wychodzenie na dłuższe spacery. Warto zadbać również o miejsce pracy – zwłaszcza gdy prowadzimy własną działalność i możemy wybrać zarówno biurko, jak i fotel, przy których pracujemy w ciągu dnia. Wybierajmy modele ergonomiczne, dopasowane do naszego wzrostu, umożliwiające pracę naprzemienną – zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej. Istotny jest również nawyk prawidłowego siedzenia. Zamiast kołysać się na kościach kulszowych, zdecydowanie lepiej wykorzystać trójkąt podstawy miednicy dwóch guzów kulszowych i kości łonowej. Należy usiąść w taki sposób, aby każda z tych kości była w takim samym stopniu obciążona, wyprostować plecy i lekko napiąć plecy.

Operacje kręgosłupa – kiedy należy sięgnąć po inwazyjny sposób leczenia?

Ta metoda chirurgiczna pozwala pozbyć się bólu wielu pacjentom, którym dolegliwości kręgosłupa nie pozwalają na normalne funkcjonowanie. Nowoczesne operacje kręgosłupa wykorzystują narzędzia endoskopowe, pozwalające ograniczyć wielkość blizny, a także zminimalizować uraz mięśni powstały podczas tego typu operacji.  Zmniejszają również ryzyko powikłań oraz krwawienia czy zaburzeń w gojeniu rany pooperacyjnej.

Be First to Comment

    Dodaj komentarz