Press "Enter" to skip to content

Białaczka ostra i przewlekła. Czym się od siebie różnią?

Ostra białaczka szpikowa i przewlekła białaczka szpikowa znacząco różnią się między sobą. Podobnie jest z białaczką limfoblastyczną. Na czym polega różnica? Jakie są rodzaje białaczek?

Białaczka to duża grupa nowotworów złośliwych związanych z patologią w układzie krwiotwórczym. Białaczka powstaje wskutek niecelowego, niekontrolowanego rozrostu określonego rodzaju komórek układu białokrwinkowego i następnie przenikania nieprawidłowych, niedojrzałych komórek do krwi, tkanek i narządów.

Ostra i przewlekła białaczka szpikowa

Białaczki dzielą się na ostre i przewlekłe. Te o charakterze ostrym atakują organizm bardzo szybko, mają przebieg agresywny i bardzo gwałtowny. Z tego względu trudno nie dostrzec objawów choroby, z którym należy od razu zwrócić się do lekarza. Nieleczona ostra białaczka może doprowadzić do śmierci nawet w kilka dni lub tygodni!

Inaczej jest w przypadku białaczek przewlekłych. Ich objawy mogą nie być dostrzeżone nawet przez wiele lat. Choroba może przez dłuższy czas rozwijać się bezobjawowo, a jej zdiagnozowanie może być czystym przypadkiem. Niektórzy pacjenci o tym, że cierpią na białaczkę dowiadują się dzięki rutynowo przeprowadzanym badaniom morfologii krwi obwodowej!

Ostra białaczka szpikowa (AML) wywodzi się z prekursorowej, stransformowanej komórki mieloidalnej. Z komórki mieloidalnej w warunkach prawidłowych powstają wszystkie rodzaje krwinek białych (z wyjątkiem limfocytów), a także erytrocyty i płytki krwi. Nieprawidłowe zmiany w DNA sprawiają, że komórka mieloidalna zaczyna się mnożyć w sposób niekontrolowany co nazywamy klonalną proliferacją.

Przewlekła białaczka szpikowa należy do grupy chorób mieloproliferacyjnych, czyli takich, w których niekontrolowanemu, nieprawidłowemu rozrostowi ulega jedna z trzech linii komórkowych szpiku. W przypadku przewlekłej białaczki szpikowej są to granulocyty należące do grupy krwinek białych. W tego rodzaju nowotworze charakterystyczna jest obecność chromosomu Philadelphia i genu BCR/ABL.

Ostra białaczka limfoblastyczna

Ostra białaczka limfoblastyczna (ALL) to tak krwi wywodzący się z prekursorów limfocytów linii B i T. U osób cierpiących na ostrą białaczkę limfoblastyczną produkowane są w dużej ilości nieprawidłowe, niedojrzałe limfocyty nazywane również limfoblastami.

Patologiczne, niedojrzałe komórki z jednej strony nie pełnią swoich zwykłych funkcji, a z drugiej – naciek limfoblastów w szpiku kostnym uniemożliwia produkcję innych komórek krwi takich jak np. erytrocyty czy inne białe krwinki, np. neutrofile, i płytki krwi. Więcej o rodzajach białaczek dowiesz się na stronie https://www.dkms.pl/pl/bialaczka.

Be First to Comment

    Dodaj komentarz