Press "Enter" to skip to content

Badania lipidogramem – co pokazują?

Miażdżyca, dyslipidemia oraz inne choroby układu krążenia to schorzenia przewlekłe, które często rozwijają się bezobjawowo. Z tego właśnie względu bardzo trudno je zdiagnozować, dlatego tak ważne jest systematyczne wykonywanie badań kontrolnych, w tym lipidogramu. Wynika to przede wszystkim z faktu, że dzięki modyfikacji stylu życia, można zapobiec chorobom układu krążenia, które odpowiadają za większość przedwczesnych zgonów. Konieczne jest więc regularne kontrolowanie stanu zdrowia, aby wykryć ewentualne zaburzenia i szybko na nie zareagować.

Dlaczego trzeba wykonywać lipidogram?

Lipidogram to badanie laboratoryjne, które pozwala sprawdzić, czy stężenie cholesterolu wraz z jego poszczególnymi frakcjami oraz trójglicerydów jest prawidłowe. Ludzki organizm potrzebuje cholesterolu, który bierze udział w produkcji witaminy D, niektórych hormonów oraz soków trawiennych. Cholesterol może być dostarczany z pożywieniem oraz wytwarzany przez niektóre narządy, np. wątrobę czy jelito kręte. Oznacza to, że ma pozytywne działanie na organizm, ale należy pamiętać, że jego zbyt wysokie stężenie powoduje zwiększenie ryzyka zawału, miażdżycy oraz choroby wieńcowej.

Dzięki lipidogramowi można określić, jakie jest stężenie zarówno złego, jak i dobrego cholesterolu, a także trójglicerydów. Określa on także inne wskaźniki aterogenności, wśród których jest m.in.:

  • wskaźnik osoczowy API,
  • wskaźnik Castelliego,
  • stosunek ApoB do ApoA-I;
  • stosunek LDL do HDL,
  • stosunek LDL do ApoB.

Dzięki powyższym wskaźnikom można wykryć miażdżycę, zdiagnozować choroby układu krążenia oraz chorobę niedokrwienną serca. Lipidogram służy też do monitorowania przebiegu cukrzycy. Dokładne informacje na temat prawidłowych wyników badania można znaleźć na stronie https://optymalnewybory.pl/warto-wiedziec/jak-sie-przygotowac-do-badania-i-interpretowac-wynik-cholesterolu-lipidogram/. Trzeba jednak pamiętać, że interpretacji wyników powinien dokonać lekarz. Jeśli wyniki są nieprawidłowe, to konieczne jest zmodyfikowanie diety lub zastosowanie leczenia farmakologicznego.

Kto powinien wykonać lipidogram?

Lipidogram nie zalicza się do badań rutynowych. Jest ono wykonywane wyłącznie w określonych przypadkach, a jednym z najważniejszych wskazań jest wiek. W przypadku kobiet badania należy wykonywać systematycznie po przekroczeniu 45. roku życia. Dla mężczyzn wskazaniem jest ukończenie 35. roku życia. Badanie można oczywiście wykonać wcześniej, jeśli jest taka potrzeba. Zalecane jest, aby lipidogram był robiony systematycznie przez osoby otyłe, chorujące na cukrzycę, palące papierosy czy rodzinnie obciążone miażdżycą.

Jak przygotować się do wykonania lipidogramu?

Badanie wykonuje się z krwi, pobieranej z żyły. Zalecane jest, aby lipidogram wykonywać na czczo, przynajmniej 12 godzin po ostatnim posiłku. Jest to szczególnie ważne w przypadku trójglicerydów, ponieważ to najczęściej one są podstawą do obliczenia stężenia cholesterolu LDL. Jeśli zaś chodzi o leki, to należy je przyjąć tak, jak zawsze. Dozwolone jest wypicie rano wody lub słabej, gorzkiej herbaty.

Be First to Comment

Dodaj komentarz