Press "Enter" to skip to content

Badania dopplerowskie – na czym polegają?

Badanie ultrasonograficzne metodą Dopplera pozwala ocenić stan tętnic i żył pacjenta. Służy wykrywaniu niedrożności naczyń krwionośnych spowodowanych zmianami miażdżycowymi, tętniaków oraz zagrożeń udarem mózgu i zawałem serca. Doppler kończyn dolnych wykonywany jest natomiast m.in. przy zakrzepicy żył głębokich czy obecności żylaków nóg.

Badania dopplerowskie – na czym polegają?

Badanie z wykorzystaniem efektu Dopplera jest bezbolesne i nieinwazyjne. Przebiega podobnie do standardowego USG. Nie trzeba się do niego jakoś specjalnie przygotowywać.  Pacjent musi przyjąć na kozetce odpowiednią pozycję, zależną od tego, jakie miejsce będzie badane, a lekarz przykłada do tych miejsc głowicę aparatu dopplerowskiego. Głowica ta emituje falę ultradźwiękową, która odbija się od płynącej krwi i daje obraz na monitorze aparatu. Pozwala to lekarzowi na ocenę przepływu krwi, drożności żył i tętnic oraz zmian w obrębie naczyń krwionośnych. Widzi on, gdzie krew płynie szybciej, gdzie wolniej, a gdzie może się cofać, np. na skutek niedomykania zastawek żylnych. Na tej podstawie jest w stanie zdiagnozować wiele groźnych zmian, m.in. wykryć zwężenie tętnic spowodowane miażdżycą lub zagrażającego życiu tętniaka.

Doppler szyi – dla kogo jest przeznaczone i czemu służy?

Badania dopplerowskie są dostępne dla wielu narządów. Pacjenci mogą mieć wykonany m.in. doppler szyi i doppler nóg. Badanie USG dopplerowskie tętnic szyjnych należy do profilaktyki przeciwudarowej. Pozwala ocenić stan naczyń domózgowych i ich ewentualne zwężenia miażdżycowe. Badanie powinien przejść każdy, kto choruje na cukrzycę, cierpi na podwyższone ciśnienie krwi oraz miał w rodzinie historię zawałów serca lub innego typu udarów. Wskazaniami do tego, by wykonać doppler tętnic szyjnych, są też bóle i zawroty głowy. Polecany jest również palaczom. Sprawne tętnice szyjne to gwarancja naszego zdrowia, dlatego warto zadbać o siebie i przebadać je za pomocą USG Dopplera.

Doppler kończyn dolnych – uwolnij swoje nogi!

Doppler nóg zalecany jest tym wszystkim osobom, które zmagają się z bólem, obrzękami i uczuciem ciężkości nóg. Wskazaniem mogą być też żylaki, pajączki oraz źle gojące się rany na nogach. Wspomnianych objawów nie należy ignorować, ponieważ mogą to być pierwsze oznaki zakrzepicy żylnej, prowadzącej do śmiertelnie niebezpiecznego zatoru tętnicy płucnej. Doppler kończyn dolnych nie tylko daje więc nadzieję na uwolnienie się od dokuczliwego bólu, ale również pozwala uratować zdrowie i życie. Lekarz ma możliwość dokładnej oceny stanu naczyń krwionośnych i zaistniałych zmian oraz wdrożenia odpowiedniego leczenia. Wynik badania zarówno dopplera nóg, jak i dopplera szyi należy jak najszybciej omówić ze specjalistą.

Badania dopplerowskie są niezwykle cenne diagnostycznie i potrafią ocalić nie tylko zdrowie, ale i życie pacjenta. Już teraz pomyśl o stanie swoich tętnic i żył i zarezerwuj termin badania oraz konsultacji specjalistycznej w pracowni USG i Badań Dopplerowskich przy toruńskiej Przychodni Citomed!

Be First to Comment

Dodaj komentarz