Press "Enter" to skip to content

3 sposoby na pokonanie schodów w domu

Krzesełka schodowe, podnośnik pionowy LiftBoy i schodołazy to skuteczne metody na pokonanie schodów przez osoby starsze i niepełnosprawne. Zobacz, która z nich sprawdzi się w Twoim domu.

Schody prowadzące do sypialni, wysoki próg dzielący pomieszczenia lub kilka stopni przy wyjściu na taras to najczęstsze przeszkody architektoniczne, które utrudniają swobodne poruszanie się po domu osobom niepełnosprawnym. Każdą z nich możesz łatwo zlikwidować, wybierając krzesełko schodowe, schodołaz lub podnośnik pionowy LiftBoy. Zobacz, które urządzenie sprawdzi się w Twoim domu.

Krzesełko schodowe – idealne dla seniora

Zmniejszenie sprawności ruchowej sprawia, że wiele osób w podeszłym wieku unika korzystania ze schodów z powodu bólu, który towarzyszy schodzeniu lub strachu przed upadkiem.Aby przywrócić seniorowi komfort samodzielnego przemieszczania się po wszystkich poziomach domu, warto zamontować na schodach jeżdżące krzesło, czyli estetyczną i w pełni bezpieczną windę domową. Jeżeli masz w domu schody o prostym biegu, rozważ założenie nowoczesnego krzesełka schodowego HomeGlide, które w ofercie Wind Schodowych jest najtańszym tego typu urządzeniem na polskim rynku. Jego wygodne siedzisko jest wyposażone w pasy bezpieczeństwa, urządzenie ma też wbudowany system czujników, które zatrzymują krzesełko, gdy natrafi na przeszkodę. Obsługa krzesła HomeGlide jest intuicyjna – pasażer może nim łatwo sterować, używając joysticka lub pilota zdalnego sterowania. Jeśli w Twoim domu znajdują się schody kręte albo dwubiegowe, poproś ekspertów od Wind Schodowych o pomoc w wyborze optymalnego urządzenia – kontakt znajdziesz tutaj.

Warto dodać, że krzesełko schodowe sprawdzi się także w przypadku schodów zewnętrznych. Model Acorn Superglide umożliwia swobodne przemieszczanie się nad stopniami przez cały rok, ponieważ został wykonany z materiałów odpornych na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. To idealne rozwiązanie dla osób niepełnosprawnych oraz starszych, które dotąd unikały wychodzenia z domu zimą lub podczas deszczu z obawy przed poślizgnięciem się na schodach. Przy wyborze krzesełka schodowego Acorn do użytku zewnętrznego otrzymasz od nas specjalny pokrowiec, który pozwoli Ci na szybkie usunięcie wody, śniegu, liści i innych zanieczyszczeń z powierzchni urządzenia. Dzięki niemu siedzisko oraz pozostałe elementy miniwindy pozostaną zawsze suche i gotowe do drogi.

Podnośnik pionowy Liftboy – patent na wysoki próg

Jeżeli przeszkodę architektoniczną stanowi zaledwie kilka stopni lub jeden wysoki próg, to zamiast krzesełka schodowego lepiej zamontować podnośnik dla niepełnosprawnych. Jest to lekkie urządzenie stworzone w celu przenoszenia osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim w linii pionowej – w górę i dół. W przeciwieństwie do krzesełka nie sunie więc ono bezpośrednio nad stopniami. Możesz je zamontować tuż obok progu lub schodów, których wysokość wynosi maksymalnie 83 cm. Ze względu na niewielką wagę podnośnika pionowego Liftboy jego założenie nie wymaga przygotowania podłoża. Co więcej, urządzenie można postawić bezpośrednio na kostce brukowej lub na podłodze w domu, nie ryzykując, że ulegnie ona zniszczeniu. Liftboy nie musi być wprawdzie na stałe związany z podłożem, lecz rekomendujemy zastosowanie takiego rozwiązania. Jego udźwig wynosi aż 300 kg, co sprawia, że może z niego korzystać jednocześnie osoba niepełnosprawna na wózku inwalidzkim i jej opiekun. Z powodzeniem zastosujesz go zarówno w domu, jak i na zewnątrz, np. przy wejściu na taras lub stopniach prowadzących do drzwi frontowych.

Schodołaz – tani, mobilny transporter

Jest to urządzenie, które pomaga w przewożeniu osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich po większości typów schodów. Nie wymaga montażu, co oznacza, że możesz go wziąć ze sobą wszędzie – do urzędu, przychodni czy na wakacje. Nie podlega również pod nadzór UDT. Do najpopularniejszych rodzajów schodołazów należą urządzenia: kroczące i gąsienicowe. Różni je głównie mechanizm działania, który w przypadku drugiego typu transportera nie wymaga użycia siły przez opiekuna osoby na wózku inwalidzkim. To bardzo wygodne rozwiązanie, lecz nie daje osobie niepełnosprawnej całkowitej niezależności – do obsługi schodołazu niezbędna jest zawsze pomoc członka rodziny lub opiekuna. Nie rozważaj więc jego zakupu dla mieszkającego samotnie seniora. Warto dodać, że schodołaz gąsienicowy jest zasilany wydajnym akumulatorem, który w przypadku pełnego naładowania umożliwi pokonanie nawet 1 000 stopni!

Obejrzyj poniższe filmiki i zobacz, jaka jest różnica w działaniu schodołazu kroczącego i gąsienicowego.

Jeżeli nadal nie wiesz, który transporter wybrać, skorzystaj z naszej wypożyczalni schodołazów. Dzięki niej możesz przetestować kilka modeli urządzeń we własnym domu i wybrać taki, który w pełni odpowiada Twoim oczekiwaniom.

Dofinansowanie do likwidacji barier

Niezależnie od tego, które rozwiązanie wybierzesz, skorzystaj z dotacji na urządzenia dla niepełnosprawnych, która może obniżyć koszty zakupu i montażu nawet o 95%. Aby uzyskać finansowe wsparcie ze środków PFRON, złóż wniosek o dofinansowanie, załączając do niego kosztorys przygotowany bezpłatnie przez ekspertów marki Windy Schodowe. Gotową dokumentację zanieś do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej lub Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Nie zwlekaj ze złożeniem wniosku o dotację – podania są rozpatrywane w kolejności złożenia, więc szansa na otrzymanie finansowego wsparcia rośnie wraz z początkiem roku.

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać bezpłatny kosztorys i poznać ceny krzesełek schodowych, podnośników pionowych oraz schodołazów!

Czekamy na Twój telefon pod numerami:

+48 692 44 94 74 | +48 608 445 819 | +48 606 686 002


Możesz też wysłać do nas e-maila na adres: zapytanie@windy-schodowe.pl

Zapraszamy!

Windy Schodowe

RAV-NET Rafał Kurzyna

www.windy-schodowe.pl

Be First to Comment

    Dodaj komentarz