2010-08-19

Parząca roślina

Barszcz Sosnowskiego to popularna roślina, która porasta parki, śmietniki, nieużytki rolne, lasy, rośnie wzdłuż rowów i cieków wodnych. Jest niebezpieczna dla człowieka.

Osiąga wysokość do 4 metrów. Ma imponująco grubą łodygę, wielkie rozłożyste liście i olbrzymie białe kwiatostany przypominające kwiaty kopru. Barszcz Sosnowskiego trafił do Polski w latach 50-tych XX wieku z Kaukazu. Początkowo był nadzieją na niedrogą, łatwo dostępną paszę dla bydła. Plany te jednak nie powiodły się. Chwast znalazł w Polsce świetne warunki do rozwoju i rozrósł się w sposób niekontrolowany.

Okazało się, że jest niebezpieczny dla człowieka. Na łodygach rośliny znajdują się włoski, które wydzielają furanokumarynę. Ta substancja zawarta w olejkach eterycznych, łatwo przenika przez skórę i wywołuje bardzo silne reakcje alergiczne. Powstają poparzenia i stany zapalne z bolesnymi pęcherzami, mogące prowadzić nawet do martwicy skóry. Rany te trudno i długo się goją.

Niebezpieczne są również opary barszczu, które mogą wywołać zapalenie spojówek i poparzenia dróg oddechowych. Szczególnie niebezpieczny staje się barszcz przy wysokich temperaturach i wysokiej wilgotności powietrza. Najlepiej, więc roślinę omijać z daleka. Jeśli doszło do kontaktu z nią należy natychmiast udać się po pomoc do lekarza.

Nie wolno czekać na wystąpienie pierwszych objawów, gdyż te pojawiają się dopiero po 12 godzinach od kontaktu z rośliną. Zaraz po dotknięciu należy spłukać skórę czystą wodą i posmarować ją środkiem łagodzącym podrażnienia. Przez kilka dni lepiej jest unikać słońca. (kch)

2010-08-05

Roślinna antykoncepcja

Pierwsze doustne środki antykoncepcyjne odkryli Grecy na terenie Libii. Była to roślina zwana sylfion.

Ostatnio dodane

Najczęściej czytane

Jesteś za młoda, aby rezygnować z seksu! Sięgnij po Sensivellę.

Problem obniżonego libido lub braku satysfakcji seksualnej dotyczy – według badań – aż 40% kobiet w Polsce! Wiele z nich, zamiast szukać rozwiązania, w pewnym sensie poddaje się...

NOPALINA – NOPALINIA MAX: naturalny środek odchudzający, doceniany w wielu krajach

Szukasz idealnej, bezpiecznej metody odchudzania? Sięgnij po NOPALINĘ - teraz w nowej wersji NOPALINIA MAX!

Sfera Intymna – najbardziej kobiece zakupy świata!

Sfera Intymna to obszar, w którym zawsze jest coś do odkrycia. Jeśli pragniesz cieszyć się zdrowiem, seksem i chce dbać o swoje kobiece spawy, Sfera Intymna Kobiety to miejsce dla Ciebie!