2010-10-28

Czy krew można wyprodukować w laboratorium

Tak – myśli ponad połowa Polaków i jest to jeden z najczęściej powielanych stereotypów na temat krwiodawstwa. Krwi ani żadnych produktów krwiopodobnych nie da się uzyskać sztucznie. Jedyną jej fabryką jest ludzki organizm.

Ministerstwo Zdrowia zorganizowało kampanię społeczną „Twoja krew - Moje życie” mającą na celu przekonać Polaków do oddawania krwi. Zgodnie z normami unijnymi musimy zwiększyć liczbę stałych dawców. I chociaż 40% Polaków, choć raz w życiu oddało krew, to w naszym społeczeństwie funkcjonuje wiele stereotypów na ten temat. Nieprawdą jest, że:

Oddając krew można się zarazić - Krew pobierana jest przy wykorzystaniu sprzętu jednorazowego użytku, przez profesjonalistów, w sterylnych warunkach.

Oddawanie krwi uzależnia - Oddawanie krwi nie powoduje żadnych efektów ubocznych ani uzależnienia. Nie ma czegoś takiego jak efekt nadprodukcji, gdyż organizm produkuje dokładnie tyle krwi, ile potrzebuje.

Aby oddać krew, trzeba znać swoją grupę - Nie jest to wymagane. Potencjalny dawca krwi jest poddawany kontroli medycznej, a grupa krwi jest ustalana po pobraniu.

Za oddanie krwi dostaje się pieniądze - Krew oddaje się nieodpłatnie, ale krwiodawca ma szereg przywilejów. Po jednorazowym oddaniu jest honorowany 8 tabliczkami czekolady (posiłek regeneracyjny) oraz dniem wolnym od pracy. Może liczyć na regularne bezpłatne badania, a także uzyskać zwrot kosztu dojazdu do punktu pobrania krwi. Przy rozliczaniu podatku od dochodu, może odliczyć 130 zł za litr krwi jako darowiznę na cele krwiodawstwa.

Krew należy oddawać jedynie na apel - Krew należy oddawać regularnie, ponieważ tak tworzą się jej zapasy, niezbędne do wykorzystania w różnych nagłych sytuacjach.

Można oddać dowolną ilość krwi - Jednorazowo pobierana jest najczęściej jedna jednostka pełnej krwi, czyli 450 ml. (kch)

Więcej informacji na stronie kampanii: www.twojakrew.pl
 

Ostatnio dodane

Najczęściej czytane

Jesteś za młoda, aby rezygnować z seksu! Sięgnij po Sensivellę.

Problem obniżonego libido lub braku satysfakcji seksualnej dotyczy – według badań – aż 40% kobiet w Polsce! Wiele z nich, zamiast szukać rozwiązania, w pewnym sensie poddaje się...

NOPALINA – NOPALINIA MAX: naturalny środek odchudzający, doceniany w wielu krajach

Szukasz idealnej, bezpiecznej metody odchudzania? Sięgnij po NOPALINĘ - teraz w nowej wersji NOPALINIA MAX!

Sfera Intymna – najbardziej kobiece zakupy świata!

Sfera Intymna to obszar, w którym zawsze jest coś do odkrycia. Jeśli pragniesz cieszyć się zdrowiem, seksem i chce dbać o swoje kobiece spawy, Sfera Intymna Kobiety to miejsce dla Ciebie!