2011-01-28

Diagnoza po 160 latach

Badacze uwielbiają poświęcać swoją uwagę wielkim ludziom. Fryderyk Chopin, choć zmarł ponad 160 lat temu nadal jest przez nich diagnozowany.


Miłośnicy kompozytora wiedzą, że całe życie był chorowity i zmarł na gruźlicę. Faktem jest, że męczyło go wiele dolegliwości jak nietolerancja pokarmowa, biegunki, migreny. Dziś lekarze na podstawie opisywanych przez bliskich i lekarzy Chopina objawów, próbują dopasować choroby, które w I połowie XIX wieku były jeszcze nieznane.


I tak Fryderykowi przypisuje się m.in. mukowiscydozę (chorobę genetyczną), stenozę mitralną (wadę serca) a nawet schizofrenię. Ostatnio powołując się na opisywane przez George Sand halucynacje i stany lękowe, jakie miewał artysta, badacze z Hiszpanii stwierdzili, że mógł cierpieć także na padaczkę skroniową. Naukowy opis tej choroby pojawił się dopiero 20 lat po śmierci Chopina.

 

Źródło foto: www.chopin.pl

Ostatnio dodane

Najczęściej czytane

Jesteś za młoda, aby rezygnować z seksu! Sięgnij po Sensivellę.

Problem obniżonego libido lub braku satysfakcji seksualnej dotyczy – według badań – aż 40% kobiet w Polsce! Wiele z nich, zamiast szukać rozwiązania, w pewnym sensie poddaje się...

NOPALINA – NOPALINIA MAX: naturalny środek odchudzający, doceniany w wielu krajach

Szukasz idealnej, bezpiecznej metody odchudzania? Sięgnij po NOPALINĘ - teraz w nowej wersji NOPALINIA MAX!

Sfera Intymna – najbardziej kobiece zakupy świata!

Sfera Intymna to obszar, w którym zawsze jest coś do odkrycia. Jeśli pragniesz cieszyć się zdrowiem, seksem i chce dbać o swoje kobiece spawy, Sfera Intymna Kobiety to miejsce dla Ciebie!