2011-04-19

Choroba królów

Hemofilia zwana jest chorobą królów, gdyż rozprzestrzeniała się wśród członków rodzin królewskich w Hiszpanii, Niemczech i Rosji.

Hemofilia to genetyczna choroba polegająca na zaburzeniu krzepliwości krwi. Jej konsekwencją są wykrwawienia wewnętrzne. Obecnie historycy uważają, że za epidemię hemofilii w XIX wiecznej Europie, odpowiedzialna jest angielska królowa Wiktoria. Choć sama nie chorowała, (kobiety rzadko chorują na hemofilię) była nosicielką choroby i  przekazała mutację genów wywołujących tę dolegliwość swojemu potomstwu: synowi oraz dwóm córkom. To właśnie zapoczątkowało "epidemię" hemofilii wśród rodów królewskich.

Hemofilia dotarła także do carskiej Rosji. Wiadomo, że cierpiał na nią carewicz Aleksiej - syn ostatniego cara, a jednocześnie prawnuk królowej Wiktorii.  200 lat temu nie istniały skuteczne leki na tę dolegliwość. Choroba przenosiła się dalej przechodząc przez kilkunastu członków carskiej rodziny, niektórzy np. mieli obfite krwawienie po usunięciu migdałków, a nawet wykrwawili się na śmierć z powodu pęknięcia wyrostka robaczkowego.

2010-09-07

Ciężkie życie średniowiecznego palacza

Palacze, którzy dziś narzekają na ograniczenia palenia w miejscach publicznych, powinni się cieszyć, że nie żyją w średniowieczu.

2011-02-25

Dowcipy o dentystach

W ramach śmiechoterapii przerabialiśmy już chorobę Alzheimera i kawały o lekarzach rodzinnych. Dziś bierzemy się za dentystów.

2010-08-04

Hipnoza na zdrowie

Hipnoza to stan zmienionej świadomości, w którym uwaga skierowana jest na konkretnym wspomnieniu lub pojęciu. Leczenie hipnozą to hipnoterapia, która wykorzystywana jest zazwyczaj przez lekarzy psychiatrów, psychologów i terapeutów. 

2011-03-24

Jane Saymour: Dbajcie o swoich rodziców

Serialowa dr. Quinn z bardzo osobistych przyczyn zajęła się propagowaniem świadomości na temat udaru mózgu.

2010-08-19

Leczniczy bursztyn

Bursztyn pomaga przy niektórych dolegliwościach serca, tarczycy, zapaleniu migdałków i bólach zębów. Jeśli boli np. serce, dobrze jest włożyć kawałek bursztynu do kieszeni koszuli.

2011-01-10

Nie trzyma moczu i nie wstydzi się

Która z polskich celebrytek zostałaby twarzą kampanii na temat nietrzymania moczu? Hmm, raczej trudno byłoby kogoś na to namówić. To temat tabu, o którym nie mówi się przecież głośno. Nie stanowiło to jednak żadnego problemu dla Whoopi Goldberg.

Ostatnio dodane

Najczęściej czytane

Jesteś za młoda, aby rezygnować z seksu! Sięgnij po Sensivellę.

Problem obniżonego libido lub braku satysfakcji seksualnej dotyczy – według badań – aż 40% kobiet w Polsce! Wiele z nich, zamiast szukać rozwiązania, w pewnym sensie poddaje się...

NOPALINA – NOPALINIA MAX: naturalny środek odchudzający, doceniany w wielu krajach

Szukasz idealnej, bezpiecznej metody odchudzania? Sięgnij po NOPALINĘ - teraz w nowej wersji NOPALINIA MAX!

Sfera Intymna – najbardziej kobiece zakupy świata!

Sfera Intymna to obszar, w którym zawsze jest coś do odkrycia. Jeśli pragniesz cieszyć się zdrowiem, seksem i chce dbać o swoje kobiece spawy, Sfera Intymna Kobiety to miejsce dla Ciebie!