2011-09-29

Aptekarskie atrakcje

Zwiedzając warszawską Starówkę warto zajrzeć do Muzeum Farmacji, które właśnie uatrakcyjniło swoją ekspozycję.

 

W muzeum można zobaczyć, jak wyglądał punkt opatrunkowy z okresu Powstania Warszawskiego, nauczyć się robienia mieszanek ziołowych, dowiedzieć się, jak wygląda zawód aptekarza w Japonii.


Największą atrakcją jest wart 130 tys. zł. zestaw mebli z legendarnej apteki Henryka Klawego, pioniera polskiej farmaceutyki, która od lat 60. XIX wieku mieściła się na Placu Trzech Krzyży w Warszawie. Gotyckie meble, wpisane w rejestr zabytków jeszcze w ubiegłym roku znajdowały się w aptece na Nowym Świecie. „Zagrały” także w filmie Pianista Romana Polańskiego.


Meble trafiły do Muzeum Farmacji dzięki pomocy Cefarmu oraz Okręgowej Izby Aptekarskiej w Warszawie.


Źródło: Nauka w Polsce
 

2011-06-06

30 lat temu opisano AIDS

Od czasów jej odkrycia AIDS przestała być tajemniczą, śmiertelną chorobą gejów. Teraz to długoterminowa choroba przewlekła a zakażeniu najczęściej ulegają osoby heteroseksualne.

2011-06-17

Pierwsza polska farmaceutka

Antonina Leśniewska to absolwentka medycyny, która otworzyła w Petersburgu „Pierwszą Żeńską Aptekę.” Panowały w niej postępowe zasady pracy.

2011-08-02

Co ma wspólnego mięta z mumią?

Miętę znali Grecy, Rzymianie, Persowie, jednak cenili ją nie za właściwości lecznicze, ale za przydatność do mumifikacji zwłok.

2011-07-28

Jak wymyślono lody?

Wszystko zaczęło się od śniegu mieszanego z sokami owoców, czy miodem. Składnikiem dopełniającym mogła być także woda różana, orzechy, ale także niektóre przyprawy jak na przykład szafran.

2011-06-15

Historia pigułki antykoncepcyjnej

To zaskakujące, że idea zastosowania hormonów w antykoncepcji pojawiła się już na początku XIX wieku. Jednak udało się ją zrealizować dopiero w latach 50. XX w. kiedy naukowcy dokładnie poznali procesy związane z płodnością.

2011-06-01

O słynnym doktorze bez tabu

Janusz Korczak znany jest głównie jako bohaterski opiekun żydowskich sierot. Ukazała się właśnie biografia, która pokazuje jego postać w nowym świetle.

Ostatnio dodane

Najczęściej czytane

Jesteś za młoda, aby rezygnować z seksu! Sięgnij po Sensivellę.

Problem obniżonego libido lub braku satysfakcji seksualnej dotyczy – według badań – aż 40% kobiet w Polsce! Wiele z nich, zamiast szukać rozwiązania, w pewnym sensie poddaje się...

NOPALINA – NOPALINIA MAX: naturalny środek odchudzający, doceniany w wielu krajach

Szukasz idealnej, bezpiecznej metody odchudzania? Sięgnij po NOPALINĘ - teraz w nowej wersji NOPALINIA MAX!

Sfera Intymna – najbardziej kobiece zakupy świata!

Sfera Intymna to obszar, w którym zawsze jest coś do odkrycia. Jeśli pragniesz cieszyć się zdrowiem, seksem i chce dbać o swoje kobiece spawy, Sfera Intymna Kobiety to miejsce dla Ciebie!