2011-06-09

Dlaczego ludzie jedzą ziemię?

Geofagia, czyli jedzenie ziemi, błota lub gliny nie jest dziwactwem, ale powszechnym zachowaniem, uzasadnionym na pewnych etapach życia.


Według danych pochodzących z różnych badań ludzie jedzą ziemię, nawet gdy mają pod dostatkiem żywności i raczej nie chodzi tu o napychanie żołądków do pełna. Nie robią też tego z powodu braku jakichś substancji odżywczych, gdyż według naukowców rodzaj gliny, który jest najczęściej spożywany, może nawet utrudniać wykorzystanie składników pokarmowych z przewodu pokarmowego.


Badacze są przekonani, że najlepszą odpowiedzią jest to, że zjadanie błota chroni organizm przed pasożytami i patogenami. Wskazują oni, że geofagia występuje najczęściej u kobiet we wczesnym okresie ciąży i u małych dzieci. Obie te kategorie są szczególnie narażone na pasożyty i bakterie.

 

Wzmocnieniem tej teorii jest fakt, że jedzenie ziemi jest spotykane w tropikalnym klimacie, gdzie patogeny występują najczęściej. Natomiast ludzie często szukają ziemi do zjedzenia, gdy cierpią na dolegliwości przewodu pokarmowego.


Źródło: The Quarterly Review of Biology
 

2011-01-07

Alternatywa dla mięsa

Liczba wegetarian na świecie może się zwiększyć z powodów ekonomicznych. Rosnąca liczba ludności sprawia, że wzrasta produkcja mięsa, która wymaga wielkich powierzchni na uprawy pasz.

2011-05-18

Seks w sanatorium

Bujne życie seksualne bywalców sanatoriów to plotki. Tylko, co siódmy wypoczywających tam pacjent nawiązuje intymne kontakty ze świeżo poznanymi uczestniczkami turnusu.

2011-04-29

Co dłonie mówią o mężczyznach?

Z męskiej prawicy możemy wyczytać, czy nasz potencjalny partner jest zdrowy, atrakcyjny i męski. O tym wszystkim powie nam stosunek długości palca serdecznego do palca wskazującego.

2010-11-04

Co najbardziej szkodzi społeczeństwu

Alkohol jest trzy razy bardziej niebezpieczny niż kokaina i tytoń pod względem szkód wyrządzonych jednostce i społeczeństwu .

2010-11-18

Coraz więcej małych grubasów

Liczba otyłych polskich dzieci zwiększa się szybciej niż dzieci amerykańskich, które do tej pory najbardziej kojarzyły nam się z otyłością.

2011-03-10

Cudzoziemcy leczą się w Polsce

Jeśli zobaczymy na warszawskiej Starówce cudzoziemkę z posiniaczoną twarzą, prawdopodobnie nie jest ofiarą napadu, ale pacjentką kliniki chirurgii plastycznej, która przy okazji zwiedza miasto.

2010-10-12

Erekcja barometrem zdrowia

Szacuje się, że w Polsce na zaburzenia erekcji cierpi ponad 2,5 miliona mężczyzn. Zwykle zbyt długo, bo nawet kilka lat, ociągają się z pójściem do specjalisty. Lekarzowi mówią o tym problemie dopiero, gdy pojawią się inne kłopoty zdrowotne.

2011-04-27

Gruby jak poseł

To, jak politycy dbają o swoje zdrowie, zależy od fazy kampanii wyborczej. Zwykle odpuszczają, gdy znajdą się na upragnionym stanowisku. Ich nawyki obnażyli kardiolodzy, którzy w sejmie już dwukrotnie wykonali badanie ryzyka kardiometabolicznego w 2006 oraz 2009 r.

Ostatnio dodane

Najczęściej czytane

Jesteś za młoda, aby rezygnować z seksu! Sięgnij po Sensivellę.

Problem obniżonego libido lub braku satysfakcji seksualnej dotyczy – według badań – aż 40% kobiet w Polsce! Wiele z nich, zamiast szukać rozwiązania, w pewnym sensie poddaje się...

NOPALINA – NOPALINIA MAX: naturalny środek odchudzający, doceniany w wielu krajach

Szukasz idealnej, bezpiecznej metody odchudzania? Sięgnij po NOPALINĘ - teraz w nowej wersji NOPALINIA MAX!

Sfera Intymna – najbardziej kobiece zakupy świata!

Sfera Intymna to obszar, w którym zawsze jest coś do odkrycia. Jeśli pragniesz cieszyć się zdrowiem, seksem i chce dbać o swoje kobiece spawy, Sfera Intymna Kobiety to miejsce dla Ciebie!