Press "Enter" to skip to content

Zanim wyjedziesz do Niemiec… Oto kilka informacji o tym kraju, które mogą Cię zaskoczyć!

Niemcy w oczach Polaków nie są ani najpiękniejszym, ani najciekawszym krajem. Zdecydowanie chętniej obieramy kierunek na południe i wylegujemy się na plażach w Hiszpanii, we Włoszech czy w Portugalii. W zimowym sezonie jeździmy do Austrii na narty, a Niemcy są dla nas w zasadzie tylko rynkiem pracy. Szkoda, bo to kraj piękny, kolorowy i ciekawy. Być może trend zacznie się nieco zmieniać, jeśli pojawi się o Niemczech więcej sprzyjających informacji. To uatrakcyjni ten kraj w oczach odwiedzających. A naprawdę warto go odwiedzić!

Przeczytaj ten wpis, a dowiesz się:

  • Dlaczego Niemcy są krajem wartym odwiedzenia?
  • Co znacząco różni Polaków od Niemców?
  • Kilka ważnych informacji, zanim zdecydujesz się na wyjazd do Niemiec.

Kilka słów na początek

Jeśli Niemcy są na Twojej liście krajów, które chcesz odwiedzić, ale „okupują tyły” i nie spieszy Ci się do zachodniego sąsiada, to pewnie dlatego, że nie wszystko o Niemczech i Niemcach wiesz. Patrzymy na naszych zachodnich sąsiadów przez pryzmat wiecznej rywalizacji, przede wszystkim sportowej, a być może również przez pryzmat wydarzeń historycznych, które absolutnie nie scalają ze sobą obu narodów. Jeśli jednak postaramy się spojrzeć na Niemcy w szerszej perspektywie, zobaczymy kraj pełen ciekawych ludzi, tolerancji, ogromnych możliwości zawodowych i pięknych miejsc wartych odwiedzenia.

Dlaczego Niemcy są krajem wartym odwiedzenia?

Niemieckie miasta są piękne i dobrze utrzymane. Ich zwiedzanie to czysta przyjemność. Dla fanów piłki nożnej to także prawdziwa gratka, ponieważ właśnie w Niemczech rozwijają się wielkie i silne kluby sportowe, jak Bayern Monachium czy Borussia Dortmund. U zachodniego sąsiada odkryjemy przepiękne zabytki, na czele których stoją wspaniałe kilkusetletnie zamki. Warto również pamiętać o tym, że część Niemiec leży w regionie alpejskim, więc nie tylko pojeździmy tam na nartach i pooddychamy górskim powietrzem, ale również nacieszymy oko pięknymi widokami.

Trzeba również pamiętać o tym, że wielu Polaków decyduje się na wyjazd do Niemiec ze względu na to, że są one dobrym rynkiem pracy. Można stworzyć tu sobie bardzo dobre warunki do rozwoju. Wówczas często podróż do Niemiec odbywa się z biletem w jedną stronę.

Co znacząco różni Polaków od Niemców?

Choć wiele nas z Niemcami łączy (czasem wbrew temu, czego by chciały obie strony) jest kilka rzeczy, które znacząco nas od siebie różnią:

  • Porządek – w Niemczech „Ordnung” to chyba ulubione słowo i ulubione zjawisko. W Polsce niekoniecznie. Jeśli pójdziemy do niemieckiego urzędu – z reguły wiemy, co, z czym i dlaczego. W Polsce tego rodzaju wyjścia i konieczność załatwienia różnych spraw to zazwyczaj wyprawa pełna niespodzianek.
  • Podejście do gościnności – Polacy kochają w gości jeździć i gości przyjmować. Możemy wówczas liczyć na suto zastawione stoły, serdeczne podejście gospodarzy i prawdziwie miłe spotkanie. W Niemczech wygląda to nieco inaczej. Nawet jeśli dostaniemy zaproszenie na „domówkę”, najczęściej to tylko paczka chipsów i paluszków, jakiś napój i być może kieliszek wódki. W Niemczech gościmy się ze zdecydowanie mniejszym rozmachem. Czasem jednak gospodarz może nas zaskoczyć podając – tradycyjną w Niemczech – białą kiełbasę. Niektórzy Niemcy mają specjalne garnki, które służą do jej gotowania. Taka kiełbasa na gorąco czasem pojawia się na spotkaniach ze znajomymi.
  • Racjonalność – u Niemców wszystko z czegoś wynika. Polacy są przyzwyczajeni do zaskoczeń i – być może – braku logiki w niektórych działaniach. Dość mocno przekłada się to na np. poczucie humoru. To polskie jest raczej proste i rzeczywiście może bawić niemal każdego. Niemieckie jest specyficzne i nie tyle jest to zdanie Polaków, co ogólnie mieszkańców Europy przebadanych w ankiecie na jednym z portali społecznościowych. Nie oszukujmy się, dość mocno trzeba poznać specyfikę Niemców, żeby móc rozsmakowywać się w ich żartach.

Kilka ważnych informacji, zanim zdecydujesz się na wyjazd do Niemiec

Zanim kupisz bilety do Niemiec, warto nieco poznać kraj, do którego się wybierasz. Będzie wówczas dużo mniej zaskakujących sytuacji, które mogą zbić Cię z tropu. Z pewnością pomoże to również odnaleźć się w nowym kraju, zwłaszcza w pierwszym okresie.

  • Prawdziwie niehandlowe niedziele – w Polsce to nowość, jednak w Niemczech utarty już dawno zwyczaj. Każda niedziela jest niehandlowa i nie ma tu odstępstw. Niemcy są przyzwyczajeni do robienia wszystkich zakupów maksymalnie w sobotę. Co więcej, nawet w dni powszednie centra handlowe czynne są nieco krócej. W większości miast po godzinie dwudziestej nie zrobimy już zakupów odzieżowych.
  • Podatek za wiarę – tak, w Niemczech płaci się podatek, jeśli jest się zdeklarowanym członkiem jakiejś organizacji religijnej.
  • Piwo zawsze i wszędzie – choć to Polaków uznaje się za miłośników alkoholu – w Niemczech piwa spożywa się dużo więcej. Robią to ludzie młodzi i starzy, w domu i w plenerze. Co więcej, za picie piwa w miejscu publicznym nie zgarniesz mandatu!
  • Mimo wszystko pokora – Niemcy są raczej posłuszni odgórnie wprowadzanym zasadom i tego samego oczekują od ludzi, którzy ich odwiedzają. Ciężko tu być buntownikiem, raczej nastaw się na życie w zgodzie z zasadami.

 Na wyprawę do Niemiec zaprasza Beata bus – przewozy pasażerskie do Niemiec https://www.beatabus.pl

Be First to Comment

Dodaj komentarz