Press "Enter" to skip to content

Szczepienia – dlaczego warto o nich pamiętać?

W związku z epidemią koronawirusa można było zaobserwować wzrost zainteresowania sprawą wszelkiego rodzaju szczepień oraz ich wpływu na ludzką odporność. Okazuje się, że szczepienia mają długą historię, a samo wynalezienie szczepionek było zbawienne dla ludzkości. Jakie szczepienia dostępne są obecnie i kiedy mogą się okazać niezbędne? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Krótka historia szczepionek

Historia szczepionek rozpoczęła się w XVIII wieku, gdy to angielski lekarz Edward Jenner odkrył pierwszą szczepionkę przeciwko ospie prawdziwej, co okazało się jednym z przełomowych momentów dla całej medycyny. Od tamtej pory medycy, stosując wiedzę i metody Jennera, przygotowywali szczepienia ochronne na liczne choroby, między innymi gruźlicę, tężec, żółtą gorączkę oraz grypę. Szczepionki to bez wątpienia wynalazek, który pomógł uratować miliony ludzkich istnień i robi to do dziś.

Wyjazdy zagraniczne a szczepienia

Przyjęcie szczepienia może się okazać konieczne przy planowaniu wyjazdu do krajów egzotycznych. Coraz więcej osób decyduje się na wyjazdy do Azji lub Afryki, gdzie niezbędne są między innymi szczepienia na zapalenie wątroby typu A i B, przeciwko japońskiemu zapaleniu mózgu, cholerze, czy też żółtej febrze. Wiele z nich oferowanych jest przez podstawową opiekę zdrowotną, jednak może się okazać, że będziesz musiał udać się do prywatnego centrum medycznego, takiego jak https://polmed.pl/szczepienia/. W przypadku odmówienia przyjęcia szczepienia przed wyjazdem do egzotycznego kraju możesz zostać poddany przymusowej kwarantannie lub otrzymać zakaz wjazdu.

Na co szczepimy się w XXI wieku?

Obecnie szczepienia wykonywane są już od pierwszych miesięcy życia dziecka, dzięki czemu niemowlęta stają się odporne na najgroźniejsze dla nich choroby. W ciągu pierwszego roku rodzice mają obowiązek zaszczepić malucha na gruźlicę, pneumokoki, Hib, rotawirusy oraz polio. Później na dzieci czekają też szczepienia ochronne przeciwko różyczce, odrze oraz śwince. Oprócz tego dzieci można też nieobowiązkowo zaszczepić przeciwko meningokokom oraz ospie wietrznej.

Warto pamiętać o tym, że szczepienia są nie tylko dla dzieci, lecz także dla dorosłych. Szczególnie zalecana przez lekarzy jest szczepionka przeciwko grypie, która dominuje w okresie jesienno-zimowym i może być dużym zagrożeniem dla ludzi starszych i chorujących na choroby układu sercowo-naczyniowego. Co 10 lat zalecane jest również szczepienie przeciwko tężcowi, gruźlicy i krztuścowi. Osobom pracującym ze zwierzętami poleca się też szczepionkę przeciwko wściekliźnie. W związku z panującą epidemią koronawirusa można też przyjąć szczepionkę ochronną przeciwko COVID-19, którą mogą przyjąć już 12-latkowie.

Jak przygotować się do przyjęcia szczepionki?

Przed przyjęciem szczepionki zaleca się przede wszystkim ograniczenie spożycia alkoholu. Oprócz tego na kilka dni przed przyjęciem dawki warto zadbać o swój organizm, nawodnić się odpowiednio oraz zapewnić sobie porządny sen. W razie przyjmowania różnego rodzaju leków nie powinno się ich odstawiać, lecz sprawę szczepienia i ewentualnego odstawienia medykamentów omówić z lekarzem rodzinnym.

Be First to Comment

    Dodaj komentarz