Press "Enter" to skip to content

Laptopy – co warto kupić?

Komputery stacjonarne coraz rzadziej wybierane są do użytku domowego. Jednak także w biurach o wiele chętniej firmy wyposażają pracowników w laptopy. Dzięki temu, że to mobilne urządzenia, każdy może je zabrać ze sobą i pracować zdalnie. Można je także ze sobą zabrać w podróż, by pozostawać w kontakcie lub robić wszystko to, co można robić przy ich pomocy w domu. Na przykład pisać, uczyć się, pracować. Na rynku jest wiele urządzeń tego typu. Dlatego warto wiedzieć, czym kierować się wybierając takie laptopy, które mają spełnić konkretne oczekiwania.

Co wyróżnia laptopy na tle innych urządzeń?

Przede wszystkim laptopy to mobilne komputery. Mają większe możliwości od tabletów czy smartfonów. Laptopy umożliwiają tworzenie dokumentów i są o wiele bardziej wygodne do pracy czy nauki. Dzięki nim można pisać, tworzyć grafiki, filmy, prezentacje. Następnie łatwo dzielić się nimi i udostępniać. Jednak równie dobrze, mogą służyć do rozrywki. Zarówno oglądania filmów, jak i grania w gry. Gry czy filmy wysokiej jakości, podobnie jak programy graficzne i inne programy biurowe, mają duże wymagania sprzętowe. Dlatego warto wiedzieć, jakie cechy powinien posiadać dobry laptop.

Niekoniecznie podświetlana klawiatura

Dodatkowe funkcje jak ekran dotykowy czy podświetlanie klawiatury to jedynie efekt wow. Chociaż mogą być pomocne w pracy, to nie przekładają się bezpośrednio na obsługę wymagających programów i aplikacji. W ich przypadku należy zwracać uwagę na specyfikację techniczną. Dobre laptopy powinny być wyposażone w wydajny procesor i kartę graficzną. Powinny też mieć optymalne wymiary i pamięć. Ponadto, ponieważ to urządzenia mobilne, liczy się także ich czas pracy na baterii. Jakie są optymalne wartości tych parametrów?

Laptopy – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wybór optymalnego dla nas urządzenia, należy zacząć od określenia jego zastosowania. Czy będziemy go wykorzystywać głównie w domu do ogólnych zadań, do gier, do pracy czy może wszystkiego po trochu. Należy przy tym pamiętać, że każde urządzenie, aby spełniało swoją funkcję, musi być wyposażone w system operacyjny. Może to być system od Microsoftu (Windows) lub Apple (Mac OS) w zależności od producenta laptopa. Wciąż w sklepach można zakupić laptopy bez systemu, jednak ich zakup dla mniej doświadczonych użytkowników nie jest polecany.

Procesor i pamięć RAM

Szybkość i wydajność pracy laptopa to kluczowe cechy. W tych urządzeniach można znaleźć procesory dwóch producentów – AMD oraz Intel. Podstawowe modele sprawdzą się w ogólnych zadaniach, ale praca zwłaszcza z programami graficznymi, wymaga zaawansowanych procesorów. W przypadku firmy Intel modelami, które odpowiedzą na podstawowe potrzeby, są Intel Celeron, Atom czy Intel Pentium. Z kolei bardziej wydajne procesory mają oznaczenia z Intel Core w nazwie. Jeśli chodzi zaś o firmę AMD to nazwie modelu procesora AMD Ryzen towarzyszy cyfra od 3 do 7. Im wyższa, tym bardziej wydajny sprzęt.

Drugą bardzo ważną wartością jest pamięć RAM. Im więcej tym lepiej. Dlaczego? Pamięć RAM jest pamięcią podręczną, dzięki której możemy jednocześnie wykonywać kilka zadań. Na przykład mieć kilka otwartych kart w przeglądarce. Zatem wartości 4 czy 8 GB przy obecnych trendach korzystania z laptopów bywa niewystarczająca. W laptopach do pracy czy gier zdecydowanie zaleca się urządzenia z pamięcią RAM minimum 12 GB.

Karta graficzna

Do nauki i pracy wystarczy zintegrowana karta graficzna, czyli taka dostarczana bezpośrednio przez producenta karty głównej. Dla bardziej wymagających zadań jak programy graficzne czy gry zaleca się dedykowane karty graficzne. Duże możliwości oferują układy Nvidia Geforce i AMD Radeon.

Dysk twardy

Dysk twardy to element, który przechowuje wszystkie pliki zapisywane w komputerze. Obecnie najlepsze, odporne, niezawodne i ciche są dyski SSD. Z kolei tańsze i nieco wolniejsze dyski HDD. Na rynku można znaleźć także urządzenia z dyskami hybrydowymi, które mniej istotne pliki przerzucają na dysk HDD a te, z których korzystamy częściej na dysk SSD. Są nieco tańsze od dysków SSD, a jednocześnie umożliwiają szybsze odczytywanie plików niż dyski HDD.

Wymiary i Ekran

Lekkie, bardzo mobilne laptopy to urządzenia o przekątnej ekranu od 11,6 cala w dół. Wykorzystuje się je do bardzo ogólnych zadań. Na uczelni czy też w podróży, sprawdzą się laptopy z przekątną ekranu od 13,3 do 14 cali. Z kolei do pracy z programami biurowymi czy grafiką przydadzą się te laptopy o przekątnej 15,6 do 17 cali. Podobnie zresztą w przypadku gier komputerowych. Im większy ekran, tym większe wrażenia, ale też komfort użytkowania programów. Przekłada się to bowiem na wielkość ikon, czcionek i ogólną czytelność.

Przy okazji ekranów, warto wspomnieć o rozdzielczości. Nowoczesne laptopy oferują rozdzielczość ekranu na poziomie 4K (3840×2160 px). Jest to cechcza szczególnie polecana do pracy z programami graficznymi. Wysoką jakość obrazu oferują też laptopy z rozdzielczością HD (1920x1080px). Z kolei laptopy o rozdzielczości HD (1366×768 px) czy HD+ (1600×900 ppx) sprawdzają się w zadaniach biurowych czy ogólnych.

Jakie laptopy warto kupić?

Najlepsze laptopy do pracy z wymagającymi programami i graficznymi to te, które cechują najwyższe wartości wszystkich parametrów. Wielu zawodowych grafików w pracy korzysta chętniej z komputerów od Apple https://www.neonet.pl/laptopy/macbooki.html. Jednak mniej wymagający użytkownicy, powinny przy wyborze kierować się najczęstszym zastosowaniem i dobrać sprzęt o optymalnych dla tych zastosowań wartościach.

Be First to Comment

    Dodaj komentarz