Press "Enter" to skip to content

Cytrulina – istotny suplement diety dla sportowca?

Kwestia odpowiedniego podejścia do tematu suplementów diety staje się bardzo istotna w życiu każdego kulturysty. Prędzej czy później istnieje szansa spróbowania takich produktów ze zwykłej chęci zwiększenia efektów treningu. W dzisiejszych czasach rynek odżywek dla sportowców stał się ogromny i niektóre osoby może to przyprawić o niezły zawrót głowy. Warto jest jak tak przyjrzeć się im z bliska i przy okazji bliżej wytłumaczyć czym tak naprawdę suplementy diety są. Dowiecie się tego dokładnie w tym artykule oraz poznacie jedną z bardziej znanych i ciekawych opcji, czyli cytrulinę. Zapraszam!

Na początek kilka podstawowych informacji na temat tego, czym dokładnie są suplementy diety i czego można się od nich spodziewać. Z pewnością warto zaznaczyć, że są to produkty, które mają nam dostarczać określone składniki odżywcze, których duże ilości mogą być trudno dostępne w standardowej diecie. Istotna jest świadomość tego, że odżywki same w sobie nie są w stanie nam zagwarantować żadnych pozytywnych efektów – w tym przypadku zawsze będzie królować dobry, intensywny trening oraz odpowiednio dobrana dieta. Produkty te są jedynie “wspomagaczem”, który poprzez swoje efekty może odpowiednio na nas zadziałać poprzez dostarczanie tego, co może być przydatne dla naszego organizmu w określonym momencie dnia. Z tego powodu spotkamy zarówno produkty, które warto brać przed treningiem, jak i też takie, które można przyjąć po ćwiczeniach lub ogólnie podczas dnia, by składniki odżywcze mogły wpływać na nas pozytywnie. Warto też zaznaczyć, że to, skąd kupujemy takie produkty jest również bardzo dla nas istotne. Jeśli tylko możemy to najlepiej jest wybierać odpowiednie, specjalistyczne sklepy, jak https://sklep.kfd.pl/arginina-i-cytrulina-c-6.html ponieważ wtedy mamy pewność co do legalności i jakości wybranych składników!

Cytrulina – czym jest dokładnie

Pomimo tego, że suplementy diety często głównie kojarzą się tylko z białkiem to warto też również poznać inne, równie popularne opcje. W tym przypadku skupimy się na cytrulinie, która może wspomóc nas w kwestiach treningowych. Cytrulina jest jednym z wielu aminokwasów, które możemy dostarczyć do naszego organizmu. Warto zaznaczyć, że jest to aminokwas endogenny, czyli taki, który jesteśmy sami w stanie wytworzyć w naszym organizmie – oznacza to, że nie musimy się obawiać o jego braki i nie mamy potrzeby suplementować go zdrowotnie. Co ciekawe, jesteśmy ją w stanie również znaleźć w naszej diecie, ale występuje bardzo rzadko i w bardzo małych ilościach – przykładowo możemy ją dostarczać poprzez spożywanie arbuzów. Cytrulinę nasz organizm przekształca później w argininę oraz tlenek azotu (NO).

Cytrulina – jak może wpłynąć na sportowca

Istotnym działaniem cytruliny jest wspomaganie wytwarzania się niektórych białek oraz zwiększenie przepływu krwi i zmniejszenie jej ciśnienia poprzez poszerzanie żył i tętnic. W przypadku kwestii kulturystycznej zazwyczaj jest przyjmowana z powodu możliwej “pompy mięśniowej” czyli po prostu wzrostu ukrwienia naszych mięśni – dzieje się właśnie tak, dzięki zwiększonej produkcji NO w naszym ciele. Istnieje także kwestia możliwego zwiększenia syntezy białek mięśniowych (MPS), które jest szczególnie ważne w przypadku regeneracji potreningowej naszych mięśni. Warto jednak też dodać, że nie są to jedyne kwestie w których ten suplement ma możliwości. Badania wskazują też istotny wpływ na zdrowie kardiometaboliczne – uznaje się, że cytrulina ma pozytywny wpływ na zdrowie naszego serca. Jednakże, jak wspomniałem wcześniej – nie jesteśmy w stanie jej zdobyć łatwo poprzez naszą dietę, także tutaj tylko raczej pozostaje korzystanie z opcji odżywki.

Na koniec warto także dodać, że większość badań nad cytruliną wskazuje dość krótki okres korzystania z tego rozwiązania (do pół roku). Może to oznaczać, że jeśli planujemy stosować takie rozwiązanie to najlepiej jest nie robić tego przez długi czas dla większej pewności.

Podsumowanie

Cytrulina może być bardzo ciekawym dodatkiem dla kulturystów w kwestii efektów ćwiczeń. Może też to być istotny aminokwas dla zdrowia naszego serca. Jeśli myślimy nad produktem, który jest zarówno przydatny w treningu jak i poza nim, to jak najbardziej warto jest się zastanowić nad cytruliną!

Be First to Comment

    Dodaj komentarz