Press "Enter" to skip to content

Aktywny tryb życia – jak wpływa to na nasze zdrowie?

Aktywność sportowa w naszym życiu to rzecz niemalże gardłowa, ponieważ im mniej ćwiczymy, lub też się ruszamy, tym większa szansa na to, że wystąpią u nas poszczególne choroby, a na dodatek będziemy czuć się po prostu gorzej. Jak więc aktywny tryb życia – oprócz tego co wymieniliśmy powyżej, wpływa na nasze zdrowie?

Wpływ sportu na nasze zdrowie

Uprawianie sportu powoduje powstawanie endorfin, czyli tzw. hormonu szczęścia. Endorfiny poprawiają również poczucie naszej wartości i ogólne zdanie o nas samych. Uprawianie sportu to również doskonały sposób na odstresowanie się i wyładowanie negatywnych emocji. Działanie sportu ma też działanie długofalowe. Zapobiega ono powstawaniu stanów lekowy, depresyjnych czy zaburzeń emocjonalnych jak np. nerwica.

Ile musimy ćwiczyć – aby poczuć endorfiny?

Tak naprawdę nawet krótkie meczyki wystarczą, aby poczuć się lepiej i się nieco odprężyć. Warto zatem rozpocząć dzień nawet od kilku pompek lub zakończyć go wieczornym treningiem. Wiele osób uważa, że jeśli trening musi być intensywny – ale to nie jest prawda – ponieważ tak naprawdę każdy ma inny cel.

Jeśli chcesz zacząć – to zacznij od małych kroków

Nagłe zaczęcie ćwiczeń oraz przetrenowywanie się, nie prowadzi do niczego dobrego, a wręcz przeciwnie – możemy się zniechęcić do ćwiczeń jeszcze bardziej, dlatego też, jeśli chcemy zadbać o swoje ciało, powinniśmy zaczynać ćwiczyć regularnie, począwszy od rozgrzewki, a następnie robiąc tyle ćwiczeń, ile czujemy że możemy zrobić. Naturalnie, wiele osób mówi, że trzeba pchać swój organizm do granic możliwości, ale na samym początku nie jest to wskazane, z racji tego że nie znamy jeszcze tego ,,kopa endorfinowego” – które ćwiczenia nam dają.

Dobierz dietę do tego, co chcesz osiągnąć

Ciężko jest dobrać uniwersalną dietę dla każdego, z racji tego że każdy chce osiągnąć co innego. Jedni potrzebują być silniejsi ( kulturyści, zawodnicy sumo) – inni szybsi (biegacze długodystansowi) – a jeszcze inni potrzebują rozbudować się w każdym kierunku ( na przykład piłkarze) – jeśli będziesz obstawiać wszystko po trochu, to raczej wiele szybko nie osiągniesz – więc tak naprawdę wszystko zależy od tego, co chcemy robić. Naturalnie występują również diety wysoko wyspecjalizowane, aby nas przygotować do jednej, i tylko tej dyscypliny, ale ciężko takową dietę odpowiednio dobrać, z racji tego że jeszcze tak naprawdę do końca nie wiemy – jak nasze organizmy reagują na wysoko wyspecjalizowaną dietę. Zaraz zapewne podniesie się rwetes – ,,Ale mamy technologię! Mamy specjalistów od żywienia!” – nie przeczę, ale zawsze we wszystkim są jakieś minusy i plusy – także w tym wypadku, dlatego też myślenie o tym, że przy takowej diecie nie ma efektów ubocznych, jest po prostu błędne.

Motywacja – bez tego długo nie poćwiczysz

Tak naprawdę motywacją do działania może być wszystko, na przykład :

– Zauważenie że nasz organizm się degraduje, i nie jesteśmy tak sprawni ,,jak kiedyś”

– Odpowiednio ukierunkowana wściekłość, bądź nienawiść (do byłego partnera, do świata, etc.)

– Chęć zdobycia doświadczenia sportowego, aby móc je w przyszłości wykorzystać (na przykład do tego, aby obstawiać mecze na żywo)

– Chęć podniesienia swojej atrakcyjności w oczach płci przeciwnej

Jak widzicie, sposobów na motywowanie się do ćwiczeń, jest naprawdę wiele – i nie są to tylko te, wymienione powyżej. Najważniejsze jednak, żeby ta motywacja była na tyle silna, abyśmy byli w stanie ćwiczyć regularnie. Filmy motywacyjne to bardzo dobry sposób aby podnieść swoje mniemanie o sobie, oraz odpowiednio zmotywować się do działania. Jednakże musimy pamiętać o tym, że musimy podejść do tego z odpowiednim podejściem, ponieważ przy negatywnym nastawieniu mogą mieć one efekt odwrotny do zmierzonego. Na YouTube istnieją filmy, dzięki którym czujesz, że żyjesz; które motywują, zachęcają do różnych, najczęściej dobrych rzeczy (na przykład do treningów – obstawiania zakładów sportowych – bądź i nawet do obróbki drewna -dla każdego znajdzie się coś miłego), napełniają energią. Każdy ma swój sposób na poprawę humoru, dzięki któremu świat na moment wydaje się piękniejszy, a życiowe cele łatwiejsze do zdobycia. Dlatego też, warto takie filmiki oglądać – i przede wszystkim – nie zapominać o tym, ile jesteśmy warci.

Zrezygnuj z rzeczy które zajmują ci sporo czasu

Przyzwyczajenia mogą być różne : oglądanie filmików na youtube, czytanie bezsensownych artykułów w internecie, obstawianie zakładów bukmacherskich(z tym ostatnim to żartujemy) – ważne powinno dla nas być to, żebyśmy zrezygnowali z tych czynności, które nie przynoszą nam korzyści, a zajmują zbyt wiele czasu a robimy je tylko dlatego, ponieważ się przyzwyczailiśmy. Naturalnie, przyzwyczajenia jest ciężko zmienić, jednakże przy odpowiedniej motywacji na pewno będziemy w stanie sprawić, że nasze życie zmieni się na lepsze.

Poproś o pomoc drugą połówkę

Proszenie drugiej połówki o pomoc w znalezieniu czasu na ćwiczenia, może być mieczem obosiecznym, dlatego też radzimy tutaj o ostrożność, z racji tego że namawianie nas do ćwiczeń, jeśli sami nie mamy odpowiedniej motywacji może przerodzić się w ,,ględzenie” – przez co jeszcze bardziej nie będziemy mieli ochoty na ćwiczenia.

Be First to Comment

    Dodaj komentarz